Kia Avrupa pazarında elektrifikasyon konusunda fazlasıyla iddialı

Elektrifikasyonun her geçen gün talep gördüğü küresel piyasa içerisinde Kia, Avrupa pazarında satış grafiği ile rekor kırdı!

Ülkemizde Kia Niro gibi modelleriyle elektrifikasyon konusunda ön plana çıkan marka, özellikle Avrupa pazarında satış grafiğini hatırı sayılı oranda yukarı taşımış durumda. Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği’nin (ACEA) açıkladığı rakamlara göre 2020’nin ilk çeyreğinde Avrupa’da toplam 132 binden fazla satış gerçekleştiren KIA, aynı dönemde 21.340 adet hibrit, şarj edilebilir hibrit ve elektrikli araç satışı gerçekleştirdi. Böylece, 2019’un ilk çeyreğinde KIA’nın Avrupa’daki satışlarının yüzde 13,4’ünü oluşturan elektrikli ve hibrit araçlar, 2020’nin ilk çeyreğinde toplam satışların yüzde 18,9’unu oluşturdu.

KIA’nın tamamen elektrikli modelleri Soul ve Niro’ya, şarj edilebilir hibrit versiyonları bulunan XCeed ve Ceed Sportswagon’un eklenmesi bu başarının sağlanmasında önemli kriterler olarak ön plana çıkıyor. Geçtiğimiz aylarda Plan S stratejisini duyuran ve bu kapsamda geleceğin ulaşım modellerine yatırım yaparak 2025 yılına kadar 11 elektrikli model tanıtacağını, küresel elektrikli araç pazarında ise yüzde 6,6 ( Çin pazarı hariç ) pazar payı hedeflediğini açıklayan KIA, Avrupa’da yakaladığı başarıyla bu hedef doğrultusunda çalışmaya devam ettiğini göstermiş oldu.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Bir Cevap Yazın