Pirelli 70. yılını 5G bağlantılı Cinturato P7 ile kutlayacak!

Pirelli 70. yaş gününü özel yeni geliştirilen 5G bağlantılı Cinturato P7’ler ile kutlayacak.

Yeni nesil Cinturato P7, her gün yola çıkan sürücülerin temel öncelikleri olan güvenlik ve verimliliği vurguluyor. Pirelli mühendisleri, yoğun bir araştırma ve geliştirme programı sonucunda geleneksel olarak lastiklerle ilişkili olarak ödün verilen çeşitli konuları çözen, ıslak zeminde düşük dönme direnciyle performans gibi çelişkili görünen ihtiyaçları uzlaştıran yüksek teknolojili bir ürün geliştirdiler. Yeni Cinturato P7’ye doğrudan yansıtılan bu teknoloji, hem sürücülere hem de otomobil üreticilerine avantajlar sunuyor.

Bu yeni premium otomobil lastiği, önceki versiyonun kuru zemin performansını sürdürürken ıslak zeminde yol tutuşu ve suda kızaklama direnci söz konusu olduğunda sürüş deneyimini her yönüyle geliştiriyor. Özellikle ıslak zeminde frenleme, 100 km/s hızda durmak için gereken mesafeyi dört metreye kadar kısaltıyor. Pirelli mühendislerinin geliştirdiği inovasyonlar, akustik konforu (yol gürültüsünün azaltılması sayesinde) ve sürüş keyfini geliştirirken yeni lastik şimdi yollardaki engebeleri daha fazla emebiliyor. Toplam lastik ömrünün %6 artması, sürücülerin lastikleri değiştirmeden daha çok yol kat edebilmesi anlamına geliyor. Dönme direncinin %12 azaltılarak bir alt sınıfa inmesi, yakıt tüketiminin %4 iyileştirilmesi (WLTP döngüsünde) ve CO2 emisyonlarının azalması gibi özellikler, yeni Cinturato P7’nin verimliliğini teyit ediyor.

Yeni Cinturato P7, Pirelli’nin süregelen Cyber araştırma programının kapsamında da yer alacak. Pirelli, bir süre önce bir lastiği 5G ağına bağlayan ilk şirket oldu. Bu teknoloji, çok yakın geleceğin akıllı şehirlerinde kullanılmak üzere geliştirilmeye devam ediyor. Akıllı lastikler aracılığıyla toplanan bilgileri 5G ağı üzerinden paylaşan ilk şirket olan küresel lastik devi Pirelli’nin bu yeni lastik teknolojisi, lastiklerin bir otomobilin yolla doğrudan temas eden tek parçası olması gerçeğinden yararlanıp suda kızaklama gibi olası tehlikeli durumlarda uyarı verebiliyor. 5G telekomünikasyon altyapısı yakın gelecekte lastikler tarafından algılanan tüm bilgileri toplayabilecek ve öngörülen durumlar ortaya çıktıkça diğer araçlara bilgi vererek yol güvenliğini doğrudan iyileştirebilecek. Bunların tümü lastiğin, ulaşım ekosisteminin bütünü için fayda yaratmasını, geleceğin ulaşımına ve otonom sürüş sistemlerine aktif olarak katkıda bulunmasını sağlayacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın