Başka insanlara değer veren insanlar için Otomobil Üreten Volvo,  belki de bugüne kadar karşımıza çıkan en iyi Station Wagon Cross Country tasarımı olacak, V90 Cross Country ile karşımızda.

volvo-spa

SPA ( Scalable Product Architecture /  Ölçeklenebilir Ürün Mimarisi ) platformunu hakkıyla sonuna kadar kullanmaya kararlı olan Volvo, V90’ SW aracına göre  6CM yerden artık  daha yüksek.

volvo-off-roadStandart olarak sürekli dört çekere sahip olmasının yanı sıra, diğer tüm 90 serisi ailesinden büyük bir farkı var ki oda, Sürüş modlarında yer alan Off Road seçeneği.

 

VolvoV60 / V60CC / V70 /XC70  ile başlayan macerası, günümüze kadar devam etmiş ve en nihayetinde abilerinin artık yeni yeni taşımaya başladıkları yeni Thor farlı sıra dışı tasarımı ile, 90 ailesinin son parçası olan V90 Crosscountry formuna kavuşmuştur.

Tamamı 2 Litrelik motorlardan üretilecek olan Volvo V90 Crosscountry,

T6 Motor 235 HP/ 400NM Tork

T5 Motor 180 HP/ 300NM Tork

T8 Hybrid 300HP/ 650NM Tork

 

Diesel tarafında ise D5 kodlu 173HP/ 480 NM Tork bizi karşılıyor. Tamamı elbette otomatik vites ve 4wd.

volvo-v90-side

Yaklaşık 5 Metre Uzunluğa sahip olan Volvo V90 Crosscountry, bagaj hacminde de doğal olarak göz dolduracağa benziyor ki,  bu rakamda hiç azımsanmayacak bir rakam. 1520 Litre ( – + ) Öyle gözüküyor ki Audi A6 Avant ile kağıt üzerinde savaşacakları kesin. Kağıt üzeri dememizin de en büyük nedeni elbette yenilikçe sıra dışı tasarıma sahip olan Volvo v90 Crosscountry.

 

Teknoloji tarafında ise, önümüzdeki dönem sıkça adından söz volvo-cloudettirecek bulut teknolojisi sayesinde, yolda seyir halindeki araçlar birbirleriyle iletişim halinde kalabilecek. Bu sayede örneğin 100 km ileride eğer bir buzlanma varsa, araç bu bilgileri buluta gönderecek. Bu sayede geriden gelen araç henüz buzlanma şartlarıyla karşılaşmadan bu bilgileri bulut sayesinde elde ederek, sürücüsünü bilgilendiriyor olacak. ( Bu yenilik ülkemiz için biraz zaman alacak gibi )

 

Yakıt tüketimi hakkında henüz bir detayın yer alması oldukça güç elbette. Ancak yurt dışında 55.000-60.000 $ bandından başlayacak fiyatları göz önüne aldığımızda ve buna bağlı olarak ülkemize de yüksek ihtimalle 350.000 bandından ( malum vergiler ) satışa çıkacağını ve ülke olarak SW araçlara çokça sevilmediğini düşünürsek, Türkiye’de sıkça karşılaşacağımız bir araç olmayacağı kanısındayım. Elbette farklı bir tasarıma sahip, dikkatleri üzerinize çeken, sıra dışı ve tabi ki herkeste olmayan bir araca sahip olmak istiyorsanız, bu İsveç çeliği kesinlikle tam size göre.

volvo-v90cc-head

Kesin olmamakla birlikte, Ülkemize sadece test aracı olarak gelmesi beklenen Volvo V90 Crosscountry, test sonrası sahip olmak isteyenler için özel sipariş ile ülkemize getirilecek gibi gözüküyor.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: