Jeep’in Fiat 500x ile aynı üretim bandından çıkardığı Renegade, boyutlarıyla şehir insanını cezbedeceği bir kesinken, sıra dışı görüntüsüyle de dikkatleri üzerine çekeceği çok açık.

Jeep markasının yıllar boyunca deneyim edindiği  SUV alanındaki tecrübelerini Wrangler’in kardeşi olarak nitelendirebileceğimiz Renegade’ye de aktarmaması, sanırım haksızlık olurdu.

jeep-ext-drivetimerenegade-drivetime-side2015 Jeep Renegade Latitude

 

 

 

 

 

Sizlerinde merak ettiği Nissan Qashqai’mi yoksa Renegade mi ? sorusuna birazda olsa yanıt vermeye çalışacağız hep birlikte.

 

Sıra Dışı Tasarım :

Evet belki müthiş performansa sahip değil, ancak görüntüsü itibarıyla, geçtiği yollarda kendisine bir kez daha baktıracak bir tasarıma sahip.  Gerek  küt gelen burnu, gerekse aracın yan profili ve aydınlatma / stop grubunda ki detayların oldukça sıra dışı gözüktüğünü, sizinde gördüğünüz üzere çok net bir şekilde söyleyebiliriz.  İki bölmeli cam tavan bu arada gerçekten çok şık.

 

Araca Dönecek Olursak :

İç kısımda 500x bandından etkilenmiş olacak ki, araçta 500x detaylarına rastlamak mümkün. Direksiyon ve kadran benim ne kadar hoşuma gittiyse jeep-int-drivetimede, Ön konsol bir o kadar beğenimi kazanmadığını söyleyebilirim. Özellikle USB bağlantı alanı ve Klima kumanda yerlerinin düz ve dikey bir profil sergilemesi, açıkçası araç kullanırken evet ulaşmada kolaylık sağlasa da, dizayn / göze hitap etme konusunda açıkçası ben biraz güçsüz buldum. Nitekim 6.5 İnc’lik Multimedya ekranı azda olsa durumu toparlıyor diyebilirim.

 

 

 

jeep-int-2-drivetime

Diğer bir taraftan ise, günümüzde bir çok araçta karşımıza çıkan direksiyon arkasında yer alan vites kulakçıklarının bu araçta yer almaması. Açıkcası düşük hacimli bir motor kullanıyor ve elbet tabiki Otomatik şanzımana sahipseniz ara hızlanmalarda  ( araç sollarken ) deviri sağlıklı yakalayabilmek için kendimiz manual vites düşürmemiz gereken durumlar olabiliyor. İşte bu esnada o vites kulakçıklarının kıymetini bir kez daha  anlıyorsunuz.

 

Motor ve Şanzıman Tarafında ise;

renegade-drivetime-engÖncelikle şunu belirtmeliyim ki en baştan,2 Litre haricinde ne yazık ki Dizel Otomatik versiyonu yok. Hacim nedeniyle de elbette 2 Litrelik bu motor fiyattan ne yazık ki direkt olarak etkileniyor. 1.4 tarafında ise 4X4 mevcut ancak AWD. Sistem patinaja düştüğü zaman Elektronik olarak, patinaja düşen tekerleğin gücünü bağımsız çalıştırıyor. Yani temelde aslında iki çeker ancak gerekli zorlu koşullar altında sistem aks arasında güç dağılımlarını değiştirebiliyor. Örneğin; Çamura, kuma saplanma gibi.

Bir diğer taraftan ise fiyatı itibarıyla, araç çok sık Nissan Qashqai ile kıyaslanmakta. Kağıt üzerinde baktığınızda aslında yüksekliği haricinde çok ön sıralarda yer aldığı söylenemez. Gerçi küt burnu nedeniyle uzunluktan, 1-0 geride başladığını belirtmekte fayda var.  Aracın en uzun olmak gibi bir mesaj yada kaygısı olmadığı için, bunu zaten sorun etmekte son derece lüzumsuz.

 

nissan-compare-drivetime

jeep-fiyat-drivetime

Hikaye kısmını bırakıp, sizlere ufak bir tablo hazırladım. Bir fikir az çok sağlayacağına eminim. Gerek Renegade’nin fiyatı, gerekse ek olarak alınacak opsiyonlarla birlikte, fiyat yaklaşık 100.000 TL civarında olacağı net. Nitekim Qasqai’de öyle.

lock-drivetime-renegade
Renegade 1.4 Benzinli , 1.6 ve 2.0 Dizel olmak üzere 3 çeşit motora sahip. DDCT ve 9ATX şanzımanlara sahip bu aracın, tabloda da görmüş olduğunuz üzere Longitude,Limited ve Trailhawk olmak üzere 3 model’i bulunmakta. Yakıt tüketimi tarafında ise 1.4 Benzinli Otomatik 7 Litre civarlarında olduğunu belirtmeliyim.

Limited versiyonda özellikle, şerit takip sistemi ve ani fren sistemi gibi güvenlik paketlerinin standart olarak geldiğini belirtmekte fayda var.

Son olarak 75. Yıl’a özel bir Renegade’de bulunmakta. Yeşil renge sahip bu araç, sahip olduğu büyük yıldız amblemi ile kendini diğer araçlardan farklı kılıyor. 9 İleri şanzımana sahip bu araç 4X4 çekiş sistemine sahip.

 

renegade drivetime-renegade-top

 

 

 

 

 

 

Neticesinde ;

Araca nereden bakarsınız bakın, insanı kışkırtan ve dağ tepe gezisi merakı uyandıran bir yapısı olduğunu söyleyebilirim. Konfor ve iç dizayna açısından eksi tarafları ne kadar varsa, dış görünüşü ve yaydığı enerji bence fazlasıyla aracın açığını kapatmaya yetiyor. Tasarımı evet göreceli ancak tarz bir B-SUV araç olduğu açık ve net.

Ancak benim tercihimi soracak olursanız, seçimimi muhtemelen Nissan’dan yana kullanırdım diye düşünüyorum.

Bir Cevap Yazın