Alman Volkswagen’ın muhteşem dönüşü – Yeni Tiguan İncelemesi

2007 yılı itibariyle yaklaşık 8 sene bizleri kendine özleten, nam-ı diğer Alman ailesinden ” Volkswagen ” bu sefer bizleri Yeni Tiguan ile selamlıyor.

tiguan auto fairYeni Tiguan’nın fiyatları, yeni yeni Türkiye pazarında son kullanıcılara sunulmaya başlamışken, araca dilerseniz hep birlikte göz atalım.

 

Tiguan, karşıdan baktığımızda ailedeki CC modelini hatırlatıyorken , daha yakından incelediğimizde, kendine özgü ve güçlü çizgilere rastlamak mümkün. Bir önceki jenerasyonuna göre araç boyutsal olarak ciddi anlamda gelişmiş. Mühendislerin çalıştıkları çok açık gerek kağıt üstünde gerekse Tiguan’ın fotoğraflarında bunun farkına varabiliyoruz. Araç bir önceki jenerasyona göre 60 mm daha uzun olmasına karşılık, yükseklik olarak 60 mm daha kısa. Bu detay araca spor bir SUV havası katıyor.

Araç bir önceki jenerasyonuna göre 30mm daha geniş olmakla beraber, 60 mm artan aks mesafesi yolcular için büyük avantaj sağlayacağını düşündürüyor. Aracın bagaj kapasitesi bir önceki versiyonundan 100 litre daha fazla ve toplam 615 Litrelik bir yükleme alanına sahip.

 

Araca dışarıdan baktığımızda, ön tampon etek altı olarak nitelendirdiğimiz kısımda yer alan bal peteği ızgaraları ve son zamanlarda aynı segment araçlarda görmeye alışık olduğumuz tampon etek altı bölgesinde yer alan kimisi için gündüz ledleri, kimisi için sis farı olarak tanımlanan ancak Alman markanın gündüz farı olarak nitelendirdiği bu detay, hava giriş kanallarıyla ciddi anlamda güç gösterisi sergiliyor.

tr yan

 

CC olan kardeşinden çokta yabancı olmadığımız Led’ler Yeni Tiguan’da da karşımıza çıkmakta. Bu alçaltılmış yükseklik ve cross , SUV tadını sonuna kadar yukarıda belirtmiş olduğum Bal peteği ızgara ve rüzgar tünelleriyle birleştirdiğinde, yollarda şimdiden saygı göreceğini fersah fersah kanıtlıyor. stoplarBu detaylara arka stop ledlerde dahi rastlamak mümkün.

 

 

 

 

sunroof

Aracın içine bakacak olursak, ek opsiyonlarda yer alan cam tavanın artık aracın sırtına doğru uzandığını görmekteyiz. Bu arada açık renkli döşemeleriyle birlikte iç kabinde ferah bir ortam sağlayacağı kuşkusuz bir gerçek.

 

Sürücü için artık günümüz araçlarında da ek donanımlarda yer alan Hud teknolojisi ( Head-up Display ) burada da karşımıza çıkmakta. Mevcut hız ve navigasyon sistemini buradan takip etmek, gerek güvenlik gerekse konfor açısından ayrıca bir avantaj.

hid panel

 

 

 

 

 

Aracın Ön panelinde alışık olduğumuz Usb Aux girişleri ve Apple CarPlay sürüş esnasında ulaşabileceğimiz noktalarda. Kapılarda ise eklem yerlerinin fazlalığı, “ileride acaba ses yapar mı?” sorusunu aklıma getirmiyor değil. İç mekanın Premium bir SUV havasına, spor pedalların ve vites topuzunun dizaynı, ise spor bir tat verdiği bir gerçek.interior

Araç 2 Litrelik Turbo Dizel motorunda ortalama 5.7 litrelik bir yakıt tüketimi sunmasına karşılık, 150 HP değerindeki bu motor, 1600 kilo olan bu aracı 0-100 arası 9.3 saniyede çıkarmakta. Bu esnada 1750 -3000 devirleri arasında 340NM güç ürettiğinide belirtelim. 1.6 Dizel Otomatik şanzıman olmayacağını ancak sadece manual şanzımanda Türkiye pazarına gireceğini ayrıca belirtmek isterim. 1.4 TSI motor otomatik şanzıman seçeneği vergi avantajı sağlayacak gibi gözüküyor . Ancak elbette güç olarak 120 ve 150 HP olarak pazara gireceği belirtiliyor. Bu biraz yakıt tüketiminde bizi düşündürse de, bu TSI motorun 0-100 ‘ e 7.9 saniyede çıkması günümüzdeki bir çok geniş hacimli araçlara diş gösterir nitelikte.

 

Araç Manuel şanzıman TSI, 85.000 TL bandından başlayarak 2.0 motor turbo dizel otomatik şanzımanda 160.000 TL bandına kadar uzanmakta. Koreli rakiplerinden ziyade, ülkesindeki diğer komşularının ne tür strateji alacağı şimdiden insanı heyecanlandırıyor.

 

Ek opsiyonlar ile birlikte bu aracın fiyatını da yukarı çıkaracağı gerçeğini belirtmekte fayda var. Benim fikrim, Tiguan hiç bir zaman değer kaybetmeyen bir arac, yolda saygı gören bir SUV. Üstelik şimdi  iç mekanda sunulan  spor atmosfer ile farklı sürüş deneyimi yaşamak istiyorsanız, Yeni Tiguan’ın sizin için biçilmiş kaftan olduğunu belirtmeliyim.

 

Yeni Tiguan fiyat listesi ;

fiyat

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alman üçlüsünde makyajlamalar ve kasa değişiklikleri bu kadar gün yüzüne çıkmışken,

 

Sizce de artık kılıçlar çekilmedi mi ?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: