90’ların sonlarında 2000’lerin başlarında ve hatta günümüzde de yer yer karşılaştığımız Otoban faresi olarak bilinen Peugeot 106 ve abisi 206’yı bilmeyenler yoktur.

Peki ya sene 2016 ve efsanevi aracın 208 GTI olarak geri döndüğünü söylesek ?

GTI DrivetimeGTI Profil Drivetime

 

 

 

 

 

Peugeot 208 GTI 1.6 Litrelik Benzinli 208 HP güç üreten motor ve Manual şanzımanıyla segmentinin araçlarına kabuslar yaratacak gibi gözüküyor.

Araç baştan aşağı elbette yenilendi ;

Ön ızgaralar artık daha geniş olduğu gibi, aracın daha kaslı ve keskin bir görünüme sahip. Kesinlikle artık kendinden emin ve rüştünü ispatlamış bir spor araç olarak karşımıza çıkıyor. Peugeot 208 GTI efsanevi 205’e Logosuyla göndermeler yaparken yine sınıfında bir ilk yaparak, fabrika çıkış mat renk boyamasıyla bir ilk yapmakla beraber, gerek yakıt tüketimi, gerekse fiyatıyla da, Alman komşularını çokça rahatsız ederek, önümüzdeki dönemde oldukça yollarda göreceğiz gibi duruyor.

GTI Mat DrivetimeGTI Logo Drivetime

 

 

 

 

 

 

1160 Kiloya sahip bu araç, gerek yol tutuşu gerekse sürüş keyfini üst notalara taşıyacağı su götürmez bir gerçek. Önceki yazılarımda da belirtmiştim. Peugeot, Fransız menşei ön yargısını kırmak için elinden geleni yapıyor. Araçlarındaki gerek tasarım, gerekse kullandığı donanım ve güvenlik detaylarıyla birlikte, yakın zamanda sizinde bildiğiniz üzere tanıtılan I-Cockpit, bu ön yargıyı ciddi anlamda kıracağına benziyor.

GTI Kadran Drivetime

 

Günümüzde Fransız araçlarına ön yargılar dize dursun, Peugeot 208 GTI iç döşeme ve konsoluyla da göz doldurduğunu belirtmekte fayda var.

Ekran Alıntısı666Siyah konsol üzerine, kırmızı işlenmiş şerit çizgiler gerçek anlamda muhteşem. Vites ise, tamamıyla spor odaklı ve artık daha genç. Spor pedallar ve alcantre döşemeler ise ayrıca övgüyü hak eden detaylardan.

7 inch büyüklüğündeki multimedya ekranının yanı sıra,  direksiyonun alttan kesik olması tamamıyla bir spor otomobil havasını sürücüsüne keyifle bağlayacağı bir gerçek. Gerek gündüz farları, gerek stoplar, gerekse uzun hüzmeli farların tamamı artık led ve Peugeot bu konuda da oldukça iddialı olduğunu belirtiyor.

Güvenlik olmazsa olmazımız;GTI Motor Drivetime

Fabrika çıkışlı kırmızı kaliper kapaklarının içerisinde, ısıl direnci arttırılmış hava kabarcıklı fren diskleri, sürücüsüne her koşulda tam güvenlik sağlamayı hedeflemekte. Aktif şehir güvenliği sistemi ise, günümüzde artık sıklıkla duyduğumuz bir güvenlik sistemi olup, 30 Km/h kadar süratlerde, bizim yerimize fren uygulayabiliyor.  ESP,ASR ve ABS gibi detayları zaten anlatmaya gerek yok.

 

Bu adrenalin aracı sizi evinizden soğutacağı çok acık. Evet çok geniş değil. Yaklaşık 4 Metre uzunluğunda ve 1.739 mm genişliğinde olan bu yer Ekran Alıntısı44canavarı ayrıca 1.460mm uzunluğa sahip. Standart olarak 17 inch gelen lastikleri, opsiyonel olarak 18’likler ile ayrıca satın alabiliyorsunuz.

0-100 Km hızlanması 6.5 saniye olan bu heyecan makinası 75.000 TL bandından sizlerin beğenisine sunulmuştur. Gerek 1.6 Litrelik motoruyla vergi avantajı sağlaması, gerek düşük yakıt tüketimiyle cebimizi koruması, gerekse performans ve tasarımıyla gönülleri tartışmasız fethedecek gibi görünmüyor mu ?

 

” Az yaksın, çok kaçsın ” diye hep hayıflanan bir cümle vardı. İşte o cümle artık hayıflanmayacak.

Peugeot 208 GTI ile birlikte bu hayali gerçekleştirmişe benziyor.

Bir Cevap Yazın