Renault’un ilk olarak Talisman ile hayatımıza kattığı yeni tasarım dili yerden yüksek, heybetli bir SUV’da da oldukça cürretkar görünüyor. Talisman’dan aşina olduğumuz tampona kadar uzanan ince C formlu led gündüz farları aracın en dikkat çeken ayrıntısıyken, yan profile baktığımızda bizi Koleos’un küçük kardeşi Kadjar ile benzer çizgiler karşılıyor. Arka taraf ise yine Talisman’dan tanıdık ancak Koleos’un büyüklüğünü pekiştirecek şekilde tasarlanmış. Yeni Koleos, Renault’nun crossover (Espace), D Sedan modeli (Talisman) ve station wagon versiyonundan (Talisman Estate) oluşan lüks sınıfı serisini tamamlıyor.

Koleos 2016 drivetimetv2,710mm’lik dingil mesafesi – aracın toplam uzunluğu 4,670mm – sınıfının en uzunları arasında ve yeni KOLEOS’un D-segmenti SUV otomobili olarak rekor düzeyde iç mekân alanı sunmasına imkân tanıyor. Koleos tamıtamına 624 litrelik bir bagaj hacmine sahip. Bu değer arka koltuklar yatırılınca 1,690 litreye çıkıyor. İç mekanda sunulan 35 litrelik ek saklama hacmine 11-litrelik torpido gözü ve orta konsoldaki beş litrelik göz de dahil.

Geleneksel bir sedan otomobil ile kıyaslandığında yeni KOLEOS’un sahip olduğu yüksek sürüş pozisyonu 150 mm daha fazla. Bu da bir SUV tercih edenlerin son derece hoşuna giden güven verici bir özellik.

Uzun ve geniş ön panel ise sürücüye ve ön yolcuya emniyet ve koruma hissini vermek üzere tasarlanmış. Orta konsolun her iki tarafında bulunan tutma barları ilhamını off-road dünyasından alıp, otomobilin iç mekânına eşsiz bir sportif hava katıyor.

Koleos 2016 drivetimetv6

Yeni KOLEOS’un ALL MODE 4×4-i teknolojisi, sahip olduğu özellikleri, Renault Nissan İttifakı’nın dünya çapında kullanılan milyonlarca aracında kanıtlandı. Bu dört tekerlekten çekiş sistemi direksiyon simidinin solunda yer alan ve 2WD (ön tekerlekten çekiş) ile 4WD AUTO modları arasında seçim yapılmasına imkân veren bir tuş sayesinde kolayca kullanılabiliyor. Dört tekerlekten çekiş sistemi, motorun torkunu ön ve arka tekerlekler arasında otomatik biçimde dağıtıyor.

Düşük hızlardaki zayıf yol tutuş koşullarında 4WD LOCK adı verilen üçüncü bir mod sayesinde sürücü sürekli dört tekerlekten çekiş moduna geçebiliyor.

Farklı pazarların ihtiyaçlarını karşılayabilmek üzere Yeni KOLEOS’un iki tekerlekten çekişli versiyonu da satışa sunulacak yeni KOLEOSun satışları, 2016’nın üçüncü çeyreğinde Avustralya, Türkiye, Körfez ülkeleri ve bazı Latin Amerika ülkelerinde başlayacak. 2016’nın son çeyreğinde ise Çin’de, ardından 2017 başında Rusya ve Avrupa’da satışa sunulacak. Yeni KOLEOS, coğrafi açıdan en fazla yerde satılan Renault modellerinden bir tanesi olacak.

Bir Cevap Yazın