DS5 2016 Dizel Otomatik ile Muhteşem Üçlü Kulvarında

Geçtiğimiz dönem Citroen çatısından ayrılarak  bağımsız olarak yoluna devam eden DS markası, DS5 ile 2016 itibarıyla artık hem dizel, hem otomatik şanzıman ile 1.6 Litrelik Dizel Otomatik muhteşem üçlüsü ile Türkiye pazarında kendisinden çokça söz ettirecek gibi gözüküyor.

 

Ds5-2016-DriveTimetv120HP güc 1.6 litrelik Blue-HDi motor aracılığıyla elimizin altındayken, tam otomatik (EAT6) şanzıman ile fabrika değerlerine göre ortalamada 4 Litrelik bir yakıt tüketimi gerçekleştirmektedir. Bu duruma yakıt istasyonu sahiplerinin çok hoşlanmayacağı kesin. 100 kilometre de fabrika değerlerini es geçip 4.5 Litre dahi yaksak, şuan mazot rakamlarına göre kilometrede 18 kuruş etmektedir. Gidilecek yol neresi olursa olsun, İstanbul içerisinde trafiğin pick olmadığı saatlerde bu araç toplu taşımadan daha ucuza geliyor gerçeğini gözler önüne seriyor. Bu işin ekonometri kısmı. Araç 2016 Dizel ile birlikte 2 yeni opsiyonla geliyor. Chic ve So Chic olarak karşımıza çıkan bu paketlerde So Chic’te standart olarak, üç bölmeli cam tavan standart olarak geliyor. Head-up Display gibi özelliklere de ayrıca ücret ödeyerek sahip olabiliyorsunuz.

ds5 drivetimetv

 

Aracın ön kısmında ızgara artık yükselen profillerde dizayn edildiği için, yüksek araç görünümü vermiyor desek yalan olur. Ds5 arka profilinde yer alan stop aydınlatmaları da zaten hali hazırda yatay dizayn olduğu için, bu aracı geniş gösteren bir algıda yarattığı bir gerçek. İç kısımlara bakacak Ds5-2016-DriveTimetv4olursak, özellikle ön panelde yükselen ve yatay profilleri müthiş akıllıca.  Klima kontrolleri gibi sıkça kullanılan donanımlar hemen vites önünde yükselen profilde yer alırken, saat ve klima perdeleri gibi detaylar yatay üst profilde konumlandırılmış.

Aması yok mu?

Ne yazık ki aması var. Araç Premium segmentlerin vazgeçilmezi olan Krom kaplamaları sonuna kadar kullanmıştı zaten halihazırda. İzler bu versiyonda da dolayısıyla devam ediyor. Kişisel fikrim, aydınlatmalardan kapı omurgasına kadar krom ve ön profildeki araç eteğinden başlayarak devam eden krom kaplamalar ciddi anlamda göz yormakta. İnanıyorum ki karşıdan gelen araçların bu krom kaplamalardan kırılacak ışığın, karşı istikametten gelen sürücünün dikkatini dahi kaçırabileceği kanısındayım.

ds5-Drivetimetv

 

Fiyat konusunda 110.000 TL bandından yer alacağını belirtmekte ayrıca. Aynı segmentde yer alan rakipleri ciddi anlamda güçlü. Gerek dizayn, gerek fiyatlamasında oldukça zorlu bir sınava giren DS markası DS5 ile,ayrıca üzerindeki Fransız & Çin üretim algısını da kırmak istiyor. Türkiye şartlarında bu ne kadar mümkün, bunu en iyi zaman gösterecek.

Az yakan bir aracım olsun, dizaynı özgün, yollarda saygı görürken tasarımıyla da ayrıca dikkat çeksin istiyorsanız, DS5’i test etmenizde fayda var.

https://www.drivetime.tv

Bir Cevap Yazın