Volvo V90

volvo 960Bir çok kimseler için V90 ismi  yabancı gelecek olsa da, Volvo V90’ın temelleri  90’lı yıllara dayanmaktadır.

Volvo, 960 Station Wagon aracının yerine, 1997 senesinde V90’ı piyasaya sürmüştür. İki araç arasında çok fark bulunmamakla beraber, Volvo’nun asıl amacı yeni çıkaracağı S40 ve V40 için adaptasyon süreci yaratmaktı. Buna bağlı olarak da, Volvo V90 sadece 1 sene sonra 1998 senesinde üretimi durdurulmuştur.

 

Volvo, günümüzde ailelerin eşya taşıma kapasitesi ve compact araç ihtiyaçlarını duymuş olacak ki,  tam tamamına 1526 LİTRE yükleme kapasitesi olan bir wagon yapıyı tekrar geliştirerek, S90 Amiral Gemisinin yanına Volvo V90’ı tekrar üretim bandına çıkardı.

Volvo V90
Volvo V90 tasarım olarak S90’tan çokta farksız olmayarak, geçtiğimiz sene Concept Estate tasarımı neredeyse suretiyle karşımıza gelmiştir. Teknolojisini aile fertleri olan S90 ve XC90 dan alan Volvo V90, Thor farları ile yine aileden olduğunun kanıtlar niteliğinde.

 

 

Volvo V90 sınıfında yarışacağı, bir nevi kılıç kuşanacağı Alman dostları var ki bunlar ;

Burada belirtmekte fayda görüyorum; BMW 5 Serisi Touring 1670 Litre sunarken, Mercedes E-Class Wagon 1855 Litrelik yükleme hacmi ile bir adım öne çıkıyor gibi gözükmekte. Ancak gerek yenilikçi tasarımı, gerek yenilenen yüzü, gerekse güvenlik konusunda VOLVO V90, kendisinin dişli bir rakip
olacağını şimdiden göz kırpmaktadır.

 

Volvo henüz Offical Data Sheetleri paylaşmadığı için, Geneva Fuarından elde edilen bilgileri size aktarıyoruz.

volvo v90 intMotor seçenekleri olarak 2 Litre Turbo beslemeli D4-D5-T5-T6 ve Hybrid’ten kendisini tanıdığımız T8 kodlu motor seçenekleriyle ulaşırken bizlere,bu bağlamda 187 HP ile 410 HP arası bir güç sağlayacağı ulaştığımız detaylar arasında. Yakıt tüketimi konusunda da aile fertlerinin teknolojisini kullanacağı su götürmez bir gerçekken, Instagram üzerinde #volvov90 etiketiyle arama yaptığınız takdirde, araca ait bir çok video içeriğine ulaşabilirsiniz. Aracın testi çoktan başladı bile.

Tahminimce Türkiye’ye  D4 motorla giriş yapacağını düşündüğüm Volvo V90, S90 ‘dan hemen sonra 2016 Sonbahar sonlarına doğru satışının başlanacağı kanısındayım.

 

Volvo bu haliyle “Geleceğe Dönmüş” diyebilir miyiz ?

 

Hep birlikte göreceğiz.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: