Ford – Yeni Ranger ile oldukça iddialı

Geçtiğimiz günlerde Yeni Ford Ranger Kilyos’ta görücüye çıktı.

Ford Ranger – Bir Pick-Up’tan Fazlası ;

Ford Ranger Wild DrivetimeYüksek ve dik gelen radyatörü kamufle eden, hemen kaslı haliyle göze çarpan Krom/Alüminyum Izgarası oldukça agresif bir görüntü sergilemekle birlikte, aracın hali hazırdaki heybetli görüntüsünü bir adım ileri taşıdığı tartışmasız bir gerçek.

Aracın iç kısmına göz atacak olursak, bir pick up aracın ne denli bir Premium araçtan rol alabildiğine tanıklık etmiş oluyorsunuz. Gerek döşeme ve renk uyumu, gerekse iç mekan ve ön panelin tasarımı, aracın aslında bir pick-up’tan çok daha fazlası olduğunu gösterir nitelikte.

 

Pick-up olmasındaki avantajını, ayak- diz mesafesinde ciddi oranda sonuna kadar kullanıldığı açık ve net olmakla birlikte, geri görüş kamerası, kablosuz sarj ünitesi, dokunmatik navigasyon gibi Premium araçlarda görmeye aşikar olduğumuz özellikler, bu koca dev Yeni Ford Ranger’la da karşımıza çıkmaktadır.

 

Bu arada belirtmekte fayda var, araç Euro Ncap testinde  5 Yıldız alan ilk ve tek pick-up. 

 

Ford Ranger tarzı pick-up’lar benim gözümde, şehirden uzak dağ evlerinde hayatlarını idame eden kesime hitap ettiği izlenimi yaratmıştır hep. Aslında buna aracın doğduğu topraklarda üretilen filmlerde neden olabilir. Ancak teknik detay, aracın kasası ve donanımına baktığımda şahsen böyle bir araca sahip olsam hor kullanamazdım, her ne kadar doğasında olsada. Nedeni detaylarda..

Wildtrack Drivetime

Teknik detayları inceleyecek olursak ;

3500 Kilograma kadar çekme kapasitesi ve 80 Cm su yüksekliğine kadar girebilecek koca devimiz Ford Ranger, 4X2 ve 4X4 seçenekleriyle satışa sunulacak. Motor hacmi nedeniyle vergi oranı tarafında sorun yaşayacağı üzücü bir gerçek, ancak kağıt üstünde incelediğimizde 2.2 Litrelik 160HP gücündeki Fordun Dizel Motoru böyle bir araç için ortalamada yaklaşık  7 litre tüketmesi , kullanıcısı için bir nebze de olsa iyi haber olma niteliğinde. Yeni Ford Ranger 4X2 ve 4X4 versiyonların tamamında hem otomatik hem manual şanzıman seçeneği sunduğunu belirtmekte ayrıca fayda var. ( Wildtrack sadece otomatik )

Aracın uzunluğu yaklaşık 5.3 metre olup, genişliği 1.85metre, yüksekliği ise 1.80 metre civarında.

Ford Ext Wild Drivetime

Aracın devasa uzunluğu, sehir içinde özellikle İstanbul gibi bir yerde park esnasında biraz can sıkıcı olabilir. Aslında bu araçla metropolün göbeğinde dolaşmak için, sanırım yolunuzu kaybetmiş olmanız gerekiyor. Çünkü aracın tabiatında toprak çamur var. Ancak her ne kadar tabiatı bizi baştan çıkarmaya çalışsa da, motor özellikleri,tüketim değerleri  ve aracın fiyat bandı, çok ama çok rahat şehir içinde de bu aracı gönül rahatlığıyla kullanabileceğimize işaret ediyor. Şehir içi kullanımda geriye kalan sadece sabır ve sakin olmak geriye elimize kalan. Tercihi sanırım burada size kalmış.

 

Aracın “amaları”  ne yazık ki yok değil ;

2.2 Litrelik motoru ciddi anlamda üzücü. Şöyle ki; araç 2.2 Litrelik dizel motoruyla 160 HP sağlarken,buna karşılık yıllık vergisi 4158 TL olarak gözükmekte.

Buraya kadar Ford Int Drivetime (1)aracın elbette suçu yok. Ancak eğer bu araç 2 Litre olmuş olsaydı 2772 TL olacaktı.Evet bu aracı almaya niyetli her kimse, aradaki 2000 TL yi bir çok kimse düşünmeyecektir. Ancak bendeki kanı şu; hali hazırda aracı alırken ortalama%145 vergiyi fazlasıyla ödüyorken, bu haraç döngüsüne daha çok bağlamak neden? Elbette Ford mühendisleri aracın motorunu, satacakları bölgelere göre tabi ki şekillendirmeyecekler ancak 2.2 Litrelik bir Dizel Motorun 2000 Kilo ağırlık altında bu geniş karoserde 160 HP üretmesi, acaba araç 2 litrelik bir benzinli yada dizel motorunda bu görevi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceği sorunsalı uyandırmıyor değil insanda. Sonuç itibarıyla bir hız ve ivmelenme bir çok kimsenin tercihi olmayacaktır bu aracı seçenler için.

 

Diğer bir nokta ise; Aracın yaşama alanında bulunan plastik aksam inanılmaz geniş ve tek parça olarak tutulmuş.Bu şu anlama gelir ki; Aracın içinde kullanılan plastik ne denli iyi olursa olsun, genleşmeden nasibini alacağı.Ancak şunu da eklemek isterim;  Önceki yazılarımda da çokça söylediğimi tekrarlamak istiyorum. Plastik aksanlar incelenirken, plastiğin dokusundan ziyade, montajında bağlaması nasıl yapılmış onun bilinmesi/ keşfedilmesi gerekiyor. Sert plastiği, sert plastik ile buluşturursanız trim problemleriyle karşılaşılır. Bu nedenle plastiğe üstden dokunarak, yaşama alanında kullanılan plastiklerin sert olmasını eleştirerek, araçlara ön yargıyla yaklaşılmasını doğru bulmadığımı bilmenizi isterim.

 

Neticesinde ;

Navara / Amarok gibi Pick-up ların marka avantajını kullandığı bir pazarda, 2.2 litrelik motoruyla Yeni Ford Ranger evet biraz zorlanacak. Ancak yılların tecrübesi ve azımsanmayacak derecede başarılı olan fiyatı ve donanım seçenekleriyle Yeni Ford Ranger, bu segmentde rakiplerine ter döktürürken, muhtemel alıcısına da burada bende varım dedirtecektir.

Ford Fiyat Listesi DriveTime

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: