Volvo S90 R-Design & Mercedes E220 D AMG

Kırmızı. Öyle bir renk ki, tutku ve aşkı sembolize ediyor.

Ateşin rengidir hatta damarlarımızda akan kanın. Hal böyle olunca bu kadar özel bir rengin otomobillerde kullanılmaması düşünülemezdi. Özellikle spor veya spor donanımlı arabalarda ayrı bir prestij unsuru kırmızı. Markalarda bunun farkında olacak ki, kırmızı renk opsiyonu genellikle diğer renklerden daha fazla fiyat etiketine sahip olabiliyor. Tüketici tarafından ise, bu rengin değerini “kırmızı olsun bin lira fazla olsun” deyişinden anlayabiliyoruz.

volvo Cross side drivetime

Kırmızının gücünü belkide en iyi anlatabileceğimiz örnek Yeni Volvo S90 R-Design. Volvo’nun R-Design donanımlı araçları için sunduğu özel “Bursting Blue” isimli bir mavisi vardı ama o renk bile kırmızıyı gölgeleyememiş gibi görünüyor. Evet S90 zaten oldukça çekici bir araçtı, ancak R-Design tasarım kitine eklenen kırmızı renk ile otomobilin rafine, olgun bir aile otomobilinden gençlerin bile hayallerini süsleyen spor bir otomobile dönüşmesi kırmızının ne kadar etkili bir renk olduğun en büyük kanıtlarından biri. Tabi Volvo S90 R-Design’ı sportif yapan tek şey sahip olduğu renk değil. 21 inç çift renkli ve 5 kollu alaşım jantlar,  yeni difüzör ve köşeli egzoz çıkışları, son olarak bagaj kapağı üzerinde yer alan spoiler aracın yan ve arka tarafından bakınca ilk dikkat çeken detaylar.

 

Drivetime mercedes side

S90’ı yan profilden incelediğimizde coupe vari tavan çizgisi, sportif C sütunu ve mat gümüş rengi ayna kapakları devasa janlatlar ile gerçek bir görsel şölen oluşturuyor. Özellikle ön tarafta yer alan parlak piano black ızgara, Concept Coupe’ye hatırı sayılır derece benzeyen yeni tampon tasarımı ve alt ızgara ile abartıdan uzak kendinden emin bir görüntü sunuyor.

 

 

drivetime volvo frontVolvo’nun tasarımdan sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Thomas Ingenlath’ın 2013 yılında S90’ın habercisi olan Concept Coupe için söylediği bir söz aslında S90 R-Design’I özetlemek için yeterli: “Bir aslanın güçlü sakinliğini düşünün. Saygı uyandırmak için çaba sarf etmek zorunda değil. Sadece yatarken bile neler yapabileceğini açıkça belli ediyor,”

S90, Volvo için gerçekten yeni bir dönemin habercisi. Selefi S80 malesef rakiplerinin gölgesinde kalmış ve Volvo’nun üst-orta sınıf lüks sedan sınıfında iddiasını ortaya koyamamıştı. İşte bu yüzden Volvo mevcut model yerine tamamen yeni bir otomobil geliştirdi. Üstelik sınıfının en uzun, en geniş ve yere en yakın otomobilini. Tasarım her ne kadar öznellik gösterse de S90 sınıfında fark yaratan ve özgün bir tasarıma sahip. Ancak yılların tecrübe ve bilinirliğini arkasına almış sağlam rakipleride var. BMW 5 Serisi ve Audi A6 yeni modelleri için gün saya dursun, bakalım S90 sınıfın referansı sayılabilecek yeni Mercedes E Serisi karşısında neler yapabiliyor?

 

Yeni E Serisinden bahsedecek olursak, Mercedes’in C ve S serisi arasına konumlandırdığı yeni üst-orta sınıf sedanı. Araç sadece konum olarak değil tasarım olarakta tam olarak iki model arasında bulunuyor. Dikkatsiz gözlerin yeni E serisini, kardeşi C serisi ile karıştırması oldukça muhtemel. Bunun en büyük sebebi iki aracında sahip olduğu tavan çizgisi ve profilin birbirine oldukça benziyor olması. Farların sahip olduğu şekilde bunu destekleyen faktörlerden biri. Nitekim Mercedes mühendisleri C serisinin sahip olduğu başarı ve S serisinin övgülerini bu otomobile uygulamaya karar vermişler ve bu düşüncede haksız sayılmazlar.

Drivetime Mercedes Front

 

Volvo’daki R-Design donanım paketinin karşılığı Mercedes’te AMG olarak geçiyor ve bizim karşılaştırma için konuğumuz doğal olarak Volvo S90 D5 Mercedes Side 2 drivetimeR-Design’ın rakibi E 220 d AMG oluyor.Kırmızı rengi ile mükkemmel görünen E serisi, 20 inç 14 kollu AMG alaşım jantlar ön tampondaki, kapıların altındaki alüminyum çıtalar ile uyum sağlarken krom görünümlü difüzör ve egzoz çıkışlarını da pekiştiriyorlar. İki tane çıtaya sahip olan AMG ızgara ve tamponda yer alan geniş hava girişleri ile otomobilin ön profiline agresif bir hava katılmış. S90’ın coupe formuna oranla E serisi, safkan bir sedan olduğunu aracın neresinden bakarsanız bakın belli ediyor.

 

Boyutlara bakacak olursak E serisi 4.923 mm uzunluğa ve 2.939 mm aks mesafesine sahip. Ağırlığı ise 1.680 KG belirtilmiş. S90 için sınıfının en uzun, Volvo Side Drivetimegeniş ve yere en yakın aracı demiştik, aynı zamanda en ağır olanı da. 4.969 mm uzunluk ve 2.941 mm aks mesafesi ile daha ferah bir yaşam alanı sunarken 1.862 KG ağırlığı ile E serisinden biraz daha ağır kalıyor. Ancak S90’ın bu ağırlığının sebebi sahip olduğu AWD yani dört tekerlekten çekiş sistemi. Yükseklik konusunda E serisi 1.468 mm iken, S90 1.443 mm ile çok daha alçak bir yapıya sahip. 1.852 mm genişliğe sahip olan E serisi, S90’ın 1.879 mm genişliğinden daha dar bir yapı sergiliyor. Boyutlar E serisinin aleyhine olsa da 540 litrelik bagajıyla S90’nın 500 litrelik bagajından tam 40 litre daha fazla yükleme hacmine sahip.

 

Volvo Drivetime int

İç mekan tasarımına geçtiğimizde bizi gerçek bir lüks deneyimi karşılıyor İki araçta da alüminyum kaplama standart olarak sunulurken Mercedes, 6 farklı ahşap ve 1 adet örgü metal kaplama opsiyonu sunuyor. S90’da sunulan tek opsiyon ise gerçek karbonfiber kaplama. Oldukça şık duran ve performansa atıfta bulunsa da sunulan tek opsiyon olması Volvo’nun elini zayıflatıyor.

 

Volvo Drivetime int1

Koltuk ve döşeme seçeneklerine geçtiğimizde ise, E serisinin sahip olduğu siyah ARTICO Deri / DINAMICA Mikrofiber Kumaş kombinasyonlu spor koltukları standart olarak sunarken, griden kahverengiye kadar 7 farklı seçenek opsiyon olararak sunuluyor. S90’da siyah R-Design delikli deri ve kumaş koltuklar standart olarak sunulurken tamamen deri koltuklar opsiyon listesinde. Ayırca hem S90 R-Design’da hem de E serisi AMG’de siyah tavan kaplaması da standart donanım arasında yer alıyor.

Mercedes int drivetime 2

Hazır standart donanımlardan bahsetmişken, Volvo S90 bu konuda Mercedes E serisinin önüne geçiyor. S90 R-Design’ın Türkiye donanımı henüz açıklanmış değil ama ürün gamının tepesinde olacağından Inscription donanımını baz alıp bir kıyaslama yapabiliriz. Öncelikle Full LED farlar, ısıtmalı ön koltuklar ve 4 yollu ayarlanabilir bel desteği iki modelde de standart. Elektrikli bagaj kapağı, Park Yardım Pilotu, 12,3 inç Sürücü Ekranı, Sürüş modu ayarları S90’da standart olarak gelirken E serisinde opsiyon listesinde yer alan donanımlar olarak öne çıkıyor.

Mercedes drivetime led

Güvenlik donanımları cephesinde Mercedes’te Volvo’da çok ciddi teknolojik yeniliklere sahip. Mercedes’te Aktif Fren Yardımcısı, PRE-SAFE® Sound standart sunulurken, DRIVE PILOT, PRE-SAFE® Impulse Yan Güvenlik Sistemi, Kavşak Yardımcısı ve Kuyruk Sonu Acil Durum Frenleme Fonksiyonu, Ani Manevra Yardımcısı, Aktif Kör Nokta Yardımcısı, Aktif Şerit Takip Yardımcısı, MULTIBEAM LED Far teknolojilerinin hepsi opsiyon olarak sunuluyor.

 

 

 

2016-Volvo-S90-sedan-daytime-light-1

Güvenliği en temel değeri olarak belirleyen Volvo’da ise durum biraz daha farklı. Acil Fren Desteği, Trafik İşareti Bilgisi (RSI), Büyük Hayvan Algılama (City Safety), Yoldan Çıkma Koruması, Şerit Koruma Yardımı, Otomatik frenlemeli kavşak desteği, run-off road koruması, Çarpışma Önleme Desteği, Pilot Assist, Adaptif Hız Sabitleyici, Full LED ACTIVE HIGHBEAM far teknolojisi gibi özelliklerin hepsi S90’da standart olarak sunuluyor. Opsiyon seçenekleri olarak: Grafik Head Up Ekran, Lamine yan camlar, Kör Nokta Bilgi Sistemi, Yan trafik uyarısı gidi seçenekler sunulmuş.

 

İki araçta da havalı süspansiyon, 360 derece park yardım kameraları, vites kulakçıkları, sunroof, ve ses sistemleri opsiyon listesinde yerlerini alıyorlar. Ancak ufak farklılıklarla örneğin S90’un havalı süspansiyon opsiyonu sadece arka iki tekerlek için sunulurken E serisinde dört tekerlek içinde sunuluyor. Mercedes’in sunmuş olduğu Burmester® Surround Ses Sistemi 6.100 TL’lik bir fiyat etiketine sahipken, Volvo’nun sunmuş olduğu Bowers and Wilkins Premium Sound ses sistemi tamıtamına 29.524 TL’lik bir fiyat etiketine sahip.

 

Volvo’nun aldığı karar doğrultusunda artık 2.0 litreden daha fazla hacimli motor üretmeyecek. Yani S90’ı satın alabileceğiniz en yüksek hacim 2.0 litre olacak. Ancak bu sizi yanıltmasın çünkü İsveçli marka hibrit teknolojiler üzerinde çalışıyor. Ancak biz karşılaştırmamızın odak noktası olan dizel motorlarımıza geri dönelim. S90 ülkemize ilk etapta D5 kodlu 2.0 litre hacimli AWD yani dört tekerlekten çekişe sahip olan bir motor ile ithal edilecek. Bu motor 235 HP güce, 480 Nm torka sahip ve gücünü yere 8 ileri otomatik şanzıman ile aktarıyor. 0-100’ü 7 saniye olan motorun son hızı ise 240 km olarak belirlenmiş. Volvo’nun ilk defa D5 motorunda kullandığı bir yenilik var: Power Pulse. Turbo gecikmesinin önüne geçmek için motora entegre edilen bir hava kompresörü, turbonun ilk hızını vererek çok daha iyi kalkış performansı ve hızlanma gerçekleştirmesini sağlıyor. Aynı zamanda alt devirlerde de turbo gecikmesinden gelen güçsüzlük hissini ortadan kaldırmayı amaçlıyor. Ve böylelikle kendinden çok daha büyük hacimli motorlara kafa tutup onlardan daha iyi bir hızlanma sağlıyor. D5 kodlu motorun yakıt tüketimi ise 4.8 litre olarak açıklanmış.

Drivetime Rear

Mercedes cephesine geçtiğimizde ise size çok daha fazla motor seçeneği sunuluyor. Ancak Volvo’ya doğrudan rakip olması açısından karşılaştırmaya E 220 d AMG’yi dahil ediyoruz. 2.0 litrelik motor 191 HP güce, 400 Nm torka sahip ve gücünü yere 9 ileri otomatik şanzıman ile aktarıyor. 0-100’ü 7 saniye olan motorun son hızı ise 240 km olarak belirlenmiş ve bu değerler Volvo S90 ile aynı. Ancak arada çok büyük bir fark var E 220 d AMG, arkadan itişliyken, Volvo S90 R-Design dört tekerlekten çekişe sahip buna rağmen sahip olduğu ağırlığın performans verilerine nasıl olumsuz yansıdığını görüyoruz. İki araçta alçaltılmış spor süspansiyonlara sahip ancak hangisinin sürüşünün daha keyifli olduğunu ancak test ettikten sonra öğrenebiliriz. E 220 d AMG, 3.9 litrelik tüketim verisiyle de S90’ın önüne geçiyor.

iris

Toparlayacak olursak tasarım tamamen öznel olacağından sizi fotoğraflar ile başbaşa bırakıyoruz ancak, fiyat ve donanım olarak Volvo S90 D5 R-Design’ın, Mercedes E 220 d AMG’den daha önde olduğu bir gerçek. Buna rağmen E 220 d AMG sahip olduğu Mercedes genleri ve teknik alt yapısı ile sürüş ve performans açısından daha fazlasını verecek gibi duruyor. Fiyatlara bakacak olursak Mercedes E 220 d AMG’nin 293.500,00 TL’den satıldığını görüyoruz. Volvo S90 R-Design yeni tanıtıldığı için şuanda Türkiye fiyatı mevcut değil ancak Inscription donanımının fiyatı ile benzer olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Yani bizi 335.000,00 TL bandında bir araç bekliyor.

Bir tarafta aralarında 44 HP olmasına rağmen aynı performans ve daha iyi tüketim verilerine sahip, tahmini bir değer olarak 41.500,00 TL daha uygun fiyata sahip E 220 d AMG, diğer tarafta ise güçlü motoru, sahip olduğu donanım, konfor ve güvenlik özellikleri ile hem Volvo’nun hem de türünün ilk ve tek örneği olan Volvo S90 D5 R-Design. Ateşin mi önce söneceğini yoksa barutun mu önce biteceğini zaman gösterecek.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: