Honda, yeni HR-V ile B segment crossover pazarında, CR-V ise sıra dışı şanzıman, motor ve yakıt tüketimiyle, SUV segmentinde kendisinden oldukça söz ettireceğine benziyor.

Hadi gelin elimizde neler var bir göz atalım.

 

IMG_1359

Öncelikle belirtmekte fayda var. Honda CR-V ve yeni HR-V ‘yi yan yana getirmemizde ki amacımız, bir aracın diğerinden üstünlüğünü göstermekten ziyade, son kullanıcısının arz talebine göre kendisine en uygun olanının, hangisi olduğu konusunda destek olabilmek.

 

Honda HR-V, boyutları itibarıyla B segment bir crossover izlenimi yaratsa da, eminim ki bir çok kimse bunun farkında bile olmayarak, SUV kullanıyormuşsunuz gibi sizi karşılayacağına eminim.

HR-V Dış Tasarımda ;

Bir kere ön profilde radyatör altında konumlandırılan bu bal peteği görünümündeki ızgaraların gerçekten çok başarılı durduğunu söylemek istiyorum. Her ne kadar abisi ile benzerlik taşıdığı kağıt üzerinde gözükse de, tasarımsal anlamda aslında çok farklılıklar taşıdığı bir gerçek.

Yatay Piano Black ızgaralar ve krom detayların kararında kullanılmış olması ve elbet tabiki Gündüz Led farların, aracı bambaşka gösterdiği bir gerçek.

honda drivetime

 

CR-V & HR-V Dış Tasarımda ;

honda hrv drivetimeHR-V kardeşine ters orantıda bu sefer bal peteği ızgaraların yukarıda konumlandırıldığını görüyoruz. Dev yatay sis farları ve gündüz ledlerinin çizgisi, araca son derece güçlü bir görünüm kattığı su götürmez bir gerçek. Aracın yüzünü son derece iyi temsil ediyor.

HR-V boyutları itibarıyla Crossover bir araç olduğunu belirtmiştik. Bu nedenle C sütununun daha dik inmesi, spoiler ile birlikte daha sportif bir görünüm
katarken, yanal hatlarıyla oldukça kaslı gözüktüğünü, hatta fazlasıyla kaslı gözüktüğünü söylemek, açıkçası yanlış olmayacaktır.

 

 

honda crv drivetime

CR-V’de ise bu yanal hatlar elbette boyu itibarıyla daha uzun. Ancak benim en dikkatimi çeken noktası aslında aracın arkasında saklı. Gerçekten büyük ve heybetiyle göz dolduruyor. Yetmediği gibi gölge oyunlarıyla da, araç kendini olduğu yerde bir kere zaten izlettiriyor. Sizce de öyle değil mi ?

İki araçta 1.6 Litrelik dizel motora sahip ve her ikisi de 120 HP güç üretiyor. Elegance olan bu pakette her ikisinde de ne yazık ki, Panoramik Cam Tavan için Executive ve Executive + donanım paketlerini seçiyor olmanız gerekmektedir.

 

Araçların Motor ve Şanzımanıyla ilgili önemli bir not belirtmek istiyorum. Honda HR-V ile 1.5 Litrelik Benzinli motoruyla Otomatik Şanzıman sunarken, ne yazık ki, 1.6 Litrelik Dizel motor seçeneğinde Otomatik Şanzıman seçeneği bulunmamaktadır.

Honda CR-V de ise durumlar çok daha farklı. 1.6 Litrelik dizel motora 9 ileri otomatik şanzıman eşlik ederek 160 HP güç üretiyor. Bununla birlikte fiyattaki makas evet açılıyor. Ancak şuan ki piyasa koşullarında 9 ileri otomatik dizel 160 HP bir araç sanırım yok. Kalite anlamında olmasa da, piyasadaki İskandinav muadillerinin 200.000 TL bandından fiyatlandırıldığını ayrıca belirtmekte fayda var.

HR-V 1.6 yada 1.5 Dizel Otomatik şanzıman çıkarır mı ? bilmiyoruz ne yazık ki.. Ancak şöyle düşünün, 1.6 litrelik dizel 160 HP bir CR-V üretseniz, siz o motoru o şanzımanı komple alıp, kardeşi Cross HR-V ye yerleştirir miydiniz ?

Benim yanıtım ; Asla !

Hrv int drivetime
HONDA HR-V

 

Araçların içinde bizi ne bekliyor ?

HR-V de daha konsola bakamadan, insan. ön yolcu koltuğunda ki o devasal uzunluktaki havalandırma paneline takılmadan edemiyor. Olmasa da olurdu da diyebileceğimiz bu ayrıntı için, Honda HR-V tasarımcısının esinlendiği yada gönderme yapmak istediği noktanın ne olduğu hakkında çok sizi yormak istemiyorum.

 

 

honda crv int. drivetime
HONDA CR-V

 

 

Konsolun dik yükselen profili sürücüsüne kolaylık sağlarken, direksiyon arkasındaki vites pedallarınında sürüş deneyimine büyük katkı sağladığı bir gerçek.  Yüksek şanzıman konumu, gerçek bir kokpit havası yaratırken, klimanın dijital ve dokunmatik olması diğer önemli detaylardan olduğunu belirtmekte fayda var. Bu durum CR-V ‘de ise, o uzun havalandırma kanalının olmadığı ve hemen hemen kullanıcı arabirimiyle HR-V kardeşi gibi yükselen bir profil sergiliyor.

 

 

Araç Executive paket hariç tüm geri kalan paketlerinde 16 inch jantla gelirken, Executive ile bu 17 inc olarak karşımıza çıkmakta. CR-V de ise 17 inc gelen jantlar, Executive donanım paketi ile aldığınızda 18 inch olarak karşımıza çıkmakta.

CR-V  donanım olarak göz dolduruyor. Çevre görüş sistemi, ACC / Aktif Hız Sabitleyici,Kör Nokta Uyarı Sistemi, Şerit Koruma gibi sistemler ile gelirken, HR-V bu konuda CR-V ile ayrılan en önemli unsurları oluşturuyor.

 

honda takip drivetimeHonda HR-V, Trafik işareti tanıma, Şerit Takip Sistemi, Şehir İçi Aktif Fren sistemi gibi güvenlik önlemlerini barındırıyor.

Bu saymış olduğumuz özelliklerin bir çoğu elbette Executive Paket ile gelmekte. Belirtmek istediğim bir nokta ise; Honda HR-V nin en dolu aracı ile Honda CR-V nin en boşu arasında fiyat farkı yok gibi bir şey. Burada işte, araçtan beklentiniz ne, direkt olarak devreye giren bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

 

Neticesinde ;Honda crv rear drivetime

I-Cocpitlerin gün yüzüne çıktığı , İskandinav ülkelerinin tasarımlarını baştan aşağı değiştirdiği B Segment crossoverlarda durum neyi gösterecek?  zamanla göstereceğiz..

 

Ancak bir gerçek var ki,

HR-V abisine uzaktan uzaktan göz kırpsa da, CR-V SUV segmentinde 1.6 Litrelik Dizel Otomatik 160 HP’lik motoru ile çok dudak ısırtacağı, çok uyku kaçıracağını söylemesek sanırım ayıp olur. En dolusunun 150.000 TL bandında olduğunu düşünürsek, 0-100 oranıyla çok fazla kişinin ilgileneceğini açıkçası düşünmüyorum.

 

Sizce SUV ve Cross pazarında Honda, sizce de Japonların Lale devri olmayacak mı ?

 

Sayfanın en üstünde yer alan Sosyal Medya hesaplarımızdan bizi takip etmeyi ve yorum bırakmayı unutmayın.

Honda’nızı Nasıl Alırdınız ? CR-V & HR-V” için bir yorum

  • 19 Aralık 2017 tarihinde, saat 14:04
    Permalink

    Honda HR-V satın almak isteyen arkadaşların dikkatine; burada belirtmiş olduğum hususlar kesinlikle bir markayı kötülemek maksadıyla yazılmamıştır. Bilgilendirme amaçlıdır.
    16 Ekim 2017 tarihinde sıfır Honda HR-V Executive 1.5 AT satın aldım. Daha önce bu aracı test etme imkanım olmadığı için (test sürüşü yapamadım) internet üzerinden bazı yorumlar ve değerlendirmeler sonucunda satın aldım. Araç gerçekten çok konforlu ve albenisi fazla. Ancak!!!! 130 beygirgücü ve 155 tork bu araç için yeterli gelmemektedir. Çok hafif rampalarda bile motor sesini (kükremesini) araç içinde algılayabiliyorsunuz. Çünkü motoru turbo değil de “ATMOSFERİK” tir. Rampalarda bu motor sesinin yanında birde aracın tabiri yerinde ise bayıldığını hissediyorsunuz. Kısacası araç gitmek istemiyor ve çekişten düşüyor. Umarım vermiş olduğum bu bilgiler kararınız için yeterli olmuştur.

    Yanıtla

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: