chrPeugeot 2008, Nissan Juke, Renault Captur, Mazda CX-3, Citroen C4 Cactus, Opel Mokka ve Honda HR-V derken kompakt Crossover pazarına kayıtsın kalamayan markalardan biri de Toyota oldu. İki adet konsept otomobil sonrasında merakla beklenen yeni Toyota C-HR, Cenevre fuarında bütün detayları verilmeden tanıtıldı. Bu tanıtılmayan detaylar arasında iç mekan tasarımı başta geliyor. Toyota C-HR’ın iç mekanı ile ilgili şu yorumda bulunuyor: “Önümüzdeki aylarda Toyota’nın en hevesle beklenen lansmanı olan Yeni Toyota C-HR hakkında, premium iç dizaynından, dinamik sürüş keyfi sunan yenilikçi tarzına kadar çok daha fazla bilgi sahibi olacaksınız.“ Yani C-HR’ın içini görmek için biraz daha bekleyeceğiz. C-HR’ın açılımına bakacak olursak Toyota “Coupe High Rider” kelimelerinin baş harflerini almış yani yüksek sürüşlü Coupe demek.2017-Toyota-C-HR-03

Dış tasarıma baktığımız zaman (iç tasarım daha paylaşılmadığı için şuan konuşabileceğimiz tek konu bu zaten), Toyota C-HR’ın dinamik dizaynı gelecekten fırlamış oldukça fütüristik bir görünüm sunarken, çarpıcı LED farları ve zarif pırlanta desenli ızgarası ile oldukça farklı ve eşsiz bir duruş sergiliyor. Pürüzsüz kıvrımların kullanıldığı gövdesine eşlik eden siyah sütunlar bütünsel bir tasarım sunarken, aynı zamanda coupé otomobil çizgilerini de yansıtıyor. Bumerang şeklindeki arka farlar Toyota C-HR duruşunu vurgularken, bagaj ve arka tampon de otomobilin estetiğini tamamlayan diğer detaylar.

 

 

Motor seçeneklerine geçtiğimiz zaman ise, Toyota C-HR, kullanıcıların beklentilerini karşılayacak 1.2 litre turbo benzinli ve 1.8 litre hybrid motor seçeneklerine sahip. 115 HP üreten 1.2 litre turbo motor 6 ileri manuel veya CVT otomatik şanzıman seçenekleriyle sunuluyor. CVT şanzıman 4×2 ve 4×4 versiyonlarda da yer alacak.

2016-GMS_Toyota-C-HR_05-1060x794

1.8 litrelik yeni hybrid motor ise ürettiği 122 HP güç ünitesi ile daha yüksek performans ve verimlilik sağlıyor. Toyota’nın son jenerasyon hybrid teknolojisi sayesinde Toyota C-HR, 90 g/km emisyonuyla rakipsiz olmayı başarıyor, ancak ne yazık ki vergi mağduru olacak bu motor büyük olasılıkla fahiş bir fiyat etiketi ile karşımıza çıkacak.

sakarya-da-uretilen-toyota-c-hr-nin-turkiye-8245393_3779_m

 

 

 

Son olarak Toyota C-HR, Türkiye’de Sakarya’daki Toyota fabrikasında üretilecek. Toyota’nın bu en yeni modeli Türkiye’de üretilecek ilk hybrid otomobil olma özelliğini de taşıyacak.

Bir Cevap Yazın