Skoda Superb

Skoda Superb’in tarihi 1934’lere dayansa da, günümüzdeki hali 2001 senesinde üretilmeye başlandı. Bugünlerde 3. neslinin satışa sunulduğu Superb, üretildiği ilk günden itibaren geniş iç hacmi, devasa bagajı ve ulaşılabilir fiyat etiketi ile tercih edilen modellerden biri oldu. Özellikle abisi Passat yerine daha büyük ama
daha ucuz oluşuyla dikkatleri üzerine çekti üstelik Passat ile aynı platformu kullanmasına rağmen. Kim daha fazla yaşam ve yükleme alanına sahip ama daha ucuz bir Passat’a hayır diyebilir ki?

 

Yeni-Skoda-Superb

Tasarımına baktığımızda yerini aldığı modele göre artık daha rafine ve keskin bir tasarıma sahip olduğunu görüyoruz. 1. ve 2. neslinin aksine Superb artık daha derli toplu bir sedan ve çeşitli tasarım hileleri sayesinde olduğundan daha kompakt bir görünüm sunuyor. Açıkçası şimdiye kadar üretilen en çekici Superb’in 3. nesil olduğu konusunda sanırım hepimiz hem fikir olabiliriz. Boyutlara baktığımız zaman ise önceki nesilden 28 mm daha uzun (4.86 m), 47 mm daha geniş (1.86 m), 6 mm daha yüksek (1.46 m) bir otomobil bizi karşılıyor. Son olarak aks mesafesi ise tam olarak 2.84 metre yani 80 mm’lik bir artış söz konusu. Yükleme alanına baktığımızdaysa bagajın, tam olarak 595 litreye ulaşmış olduğunu görüyoruz.

 

Yeni-Skoda-Superb

 

İç mekanda ise D segmentinin hakkını veren bir kalite söz konusu. Daha lüks detaylar ve fonksiyonelliğin birleştirildiği iç tasarımda, elektonik park freninde bulunduğu orta kumanda paneli, ambiyans aydınlatmaları ve ısıtma direksiyon fonksiyonuyla da sunulacak. Üç bölgeli otomatik klimanın da bulunacağı yeni Superb’de, bir makam aracında da gerekli olabilecek farklı çözümler ve donanımlar da kullanılmış. İsteğe bağlı olarak arka koltuklara entegre edilebilen iPad ve iPhone için ön koltukların arkasına konulan tutucular, arka koltuktakilerin kullanımına özel harici ikinci bir USB bağlantısı ve 230 voltluk elektrik soketi, arka koltuklardaki kol dayama yerlerinde bardak tutucular Superb’de sunulan ince düşünülmüş fonksiyonel ve lüks detaylar olarak yerini alıyor. İsteğe bağlı sunulan yeni nesil 8 inçlik Colombus Dokunmatik Multimedya ve Navigasyon Sistemine sahip Superb, internete kablosuz bağlanma imkanı sunarken, ayrıca Smart Gate ve Mirror-Link sistemleriyle de akıllı telefonlardaki uygulamaların araç içinde de kullanılmasını, özel uygulamalar aracılığıyla araçla ilgili bilgilerin telefonlardan takip edilebilmesine de olanak veriyor.

 

Superb, Passat ile rekabet etmesi için üretildi. Peki bu kuzen ikilisini gözüne kestiren bir rakip yok mu? Cevap için Almanya ve Çek Cumhuriyeti’nden ayrılıp sizi Fransa’ya alalım; Renault Talisman. Direk olarak gözünü bu ikiliye dikmiş gerek boyutları gerek tamamen yeni motorları ve en önemlisi baş döndürücü özgün tasarımı ile adeta Renault’un Skoda ve Volkswagen’e D segmentindeki meydan okuması niteliğinde.

 

Renault Talisman
* Renault Talisman

Talisman yerini aldığı Latitude’e kıyasla artık çok daha çekici ve bir o kadarda sportif görünüyor. Bunda Renault’un yeni tasarım dilinin unsurları olan merkezinde dev Renault logosu bulunan ızgara, ince ve tampona kadar uzanan LED gündüz farları, eğimli tavan çizgisi ve yine ince ama oldukça şık duran uzun stop grubunun etkisi büyük.

Renault-Talisman

İç mekana geçtiğimizde ise üst düzey kalite ve renklerin uyumu ile harmanlanan bir tasarım bizi karşılıyor. Düğmeler azalmış ve yeterince büyük bir dokunmatik ekran kullanılmış olsa da, ekranın kalın çerçevelerine gözümüzün alışması için biraz zaman gerekli gibi. Ayrıca araç içi kullanım için tasarlanmış olan fonksiyonlar ve ergonomik özelliklerle birlikte Renault R-Link 2.0 internete bağlı tablet 7 inç yatay veya 8.7 inç dikey ekranı ile sunuluyor. Dikey ekran Renault Talisman’ın sınıfında bir ilk. Lüks algısı Renault Talisman için özel tasarlanmış BOSE® Surround Sound ile devam ediyor.

 

Güvenlik kısmına geçtiğimizde ise adaptif cruise control, aktif acil fren destek sistemi, şerit takip sistemi, güvenli mesafe uyarısı, trafik levhası tanıma ile birlikte aşırı hız uyarısı, kör nokta uyarı sistemi, Head-updisplay, elektrikli el freni, eller serbest açılan bagaj kapağı, eller serbest park sistemi gibi özellikler bizi karşılıyor. Yine Renault’ya özel olan 4Control şasi Renault Talisman’a sıra dışı çeviklik kazandırıyor.

 

Motorlara baktığımızda ise 72.900 TL’lik rekabetçi bir başlangıç fiyatıyla showroom’lardaki yerini alan Skoda Superb,1.4 TSI (125 ve 150 HP), 1.6 TDI (120 HP)
ve 2.0 TDI (190 HP) motor seçeneklerine sahip. Active, Style ve Prestige olmak üzere üç farklı donanım seviyesiyle satışa sunuluyor. Ayrıca Türkiye’de ürün
gamının en üzerinde bulunan 2.0 lt TDI dizel güç ünitesinde, 4×4 sürüş ve DSG seçeneği ise 172.900 TL fiyat etiketiyle yer alacak.

 

All-new-RenaultRenault Talisman’ın ise Türkiye’deki başlangıç fiyatı 100 bin 500 TL olarak belirlenmiş. Aracın en güçlü ve en donanımlı versiyonunun fiyatı 145 bin 950 TL’den
müşterileri bekleyecek. Talisman Türkiye’de Touch ve Icon olmak üzere 2 donanım seviyesi ve 1,5 litre 110 beygir, 1,6 litre 130 beygir ve 160 beygir olmak üzere üç farklı dCi (dizel) motorla satılacak.

 

Bir Cevap Yazın