Seat’ın ilk SUV modeli olan Ateca, SUV pazarının markalar için ne kadar için ne kadar önemli olduğunun heybetli bir kanıtı durumunda. Jaguar gibi tutucu bir üreticinin bile F-Pace ile SUV pazarına adım attığı şu günlerde Seat’ında kayıtsız kalması beklenemezdi. Üstelik VW grubu bünyesinde yer Seat Aspectalan Seat’ın elinde Tiguan gibi bir nimet varken.

Ateca, kuzeni Tiguan’ın sahip olduğu altyapıyı kullanıyor. Hal böyle olunca da Seat kılığına girmiş bir Tiguan’ın sıkıcı olması beklenemezdi. Seat Leon’dan aşina olduğumuz tasarım, SUV formunda oldukça heybetli ve cürretkar bir görüntü oluşturuyor. Özellikle aracın ön tarafı ve Full LED farlar, Ateca’nın yerden yüksek bir Leon olduğu izlenimini veriyor.

Seat Rear

 

Seat Ateca’nın boyutlarına bakacak olursak; 4.36 metre boya, 1.84 metre genişliğe ve 1.60 metre yüksekliğe sahip. Ateca’nın aks mesafesi ise 2.64 metre iken bagaj hacmi önden çekişli modellerde 510 litre ve 4×4 modelinde 485 litre olarak belirtilmiş. Kuzeni Tiguan ile kısaca kıyaslayacak olursak 4.48 metre uzunluk,1.83 metre genişlik,1.67 metre yükseklik, 2.68 metre aks mesafesi ve 615 litrelik bagaj hacmine sahip Tiguan’dan daha küçük olan Ateca (aks mesafesi 4 cm daha kısa) aynı zamanda 105 litrede daha az yükleme alanı sunuyor.

Seat int

İç mekana geçtiğimizde ise bizi klasik bir Seat tasarımı karşılıyor. Aslında bu iç mekan tasarımının temeli MQB platformunu kullanan bütün VAG modellerinde standartken, markalara göre tasarımsal değişiklikleri bünyelerinde barındırıyorlar. Yukarıya konumlandırılmış 8 inçlik dokunmatik  bilgi-eğlence ekranı ve diğer Seat’lardan (veya diğer MQB platformunu kullanan araçlardan) aşina olduğumuz radyo, ekran ve klima düğmeleri yer alıyor. Bu 8 inçlik ekran; Mirrorlink, Apple CarPlay ve Android Auto’nun işlevlerini bünyesinde barındırarak en yüksek bağlanabilirlik düzeyini sunuyor. Ayrıca SEAT Ateca, kablosuz şekilde akıllı telefon şarjını da mümkün kılıyor.

Güvenlik özelliklerine baktığımız zaman, Seat Ateca’da bulunan Trafik Sürüş Asistanı; ağır akan dur-kalklı trafikte sürüşü çok daha keyifli hale getiriyor. Sıkışık trafikte Ateca, sistem sınırları içerisinde otomatik olarak manevra yapıyor, hızlanıyor ve frenleme yapıyor. 60 km/s ve daha yüksek hızlarda sistem, hız kontrolü ve şerit takip konusunda da destek veriyor. Ayrıca adaptif hız sabitleme sistemi, Kör Nokta Tespit Sistemi ve Top-View Camera gibi otomobilin 360 derece etrafının görüntülendiği kamera sistemide Ateca’da sunulan diğer güvenlik donanımları.

seat adapt

Ateca’da iki dizel motor seçeneği sunuluyor: 1.6 TDI 116 HP manuel ve 2.0 TDI 190 HP 4×4 DSG otomatik. Dizel motorların ortalama yakıt tüketim değerleri 100 km’de 4,3 – 5,0 litre arasında; ortalama CO2 değerleri ise km’de 112 ile 131 gram arasında yer alıyor.

 

Benzinli cephesinde ise 116 HP gücündeki 1.0 TSI başlangıç motoru ve 1.4 EcoTSI 150 HP motorlar yer alıyor. Bu motorların ortalama yakıt tüketim değerleri 100 km’de 5,3 ve 6,2 litre arasında; ortalama CO2 değerleri ise km’de 123 ve 141 gram arasında yer alıyor.

Volkswagen’in bütün nimetlerinden yararlanan Ateca sahip olduğu
Seat’ın karakteristik tasarım özellikleriyle SUV pazarında kendine bir yer arayacak. Seat Ateca’nın 2016 yılının son çeyreğinde ülkemizde satışa sunulması bekleniyor.

Seat Front

 

 

 

Bir Cevap Yazın