Volkswagen Golf 7 Makyajlandı! Peki ya Kullanıcı Deneyimi ?

C segmentinin kalesi ünlü Alman Otomobil Üreticisi Volkswagen Golf 7, Jenerasyon boyunca yakalamış olduğu başarı tartışmasız bir gerçek. Peki sene 2016, makyaj ( face-lift ) almaması, modaya ayak uydurmaması mümkün mü ? Cevabı; Elbette hayır.

Peki,  makyajlanan Golf7’de  bizleri neler bekliyor dersiniz ?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var. Araç dış görünüş itibarıyla radikal değişikliklere uğramamış. En dikkat çekici detaylar arasında, ikili bölümlenmiş led aydınlatma grupları. Kötü asla değil, ancak makyaj yapıldığı imajı vermek için orada oldukları çok net. Çünkü neredeyse görünüş itibarıyla farkedilebilir tek detay neredeyse ön aydınlatma grupları. Bunu takip eden diğer bir detay ise, tamponda yer alan havalandırma ızgaraları ve bazı yerlerde ki Chrome detaylar, aracın önden baktığımızda hareketlilik katan detaylardan. Özellikle GTi jant ve lastik detayları çerçevesinde dahi oldukça başarılı gözüküyor.

Asıl değişimin aracın içerisinde olduğunu belirtsek ?

Kesinlikle öyle. Alman grubu araçların, özellikle Audi’nin göğüs gerdiği 12.3 inch Virtual Cockpit ( Sanal kokpit ) sürücü dashboard ekranının bir benzeri artık Golf7’de de olacak. Hatta bir adım daha ileri giderek,Multimedia konsolu ise 9.2 inch olarak geleceği belirtilmekte. Ek ücret ödenerek sahip olunacağını göz önüne alırsak ve yeni taze fırından çıkan ÖTV yasamızı da hesaba katarsak, sonucunda elde edeceğim net fiyatlar oldukça can sıkıcı olacak gibi görünüyor. 7 ileri DSG şanzıman ile desteklenecek olan Golf 7’nin motor seçenekleri arasına 1.5 Benzinli 148 HP ve 128 HP Bluemotion seçeneğinin yer alacağını belirtmekte fayda var.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bluemotion teknolojini hali hazırda Polo Passat gibi araçlarında da kullanan Volkswagen, Bluemotion tarafında yakıt tüketimini çok daha aşağı çekecek teknolojisini geliştirmiş gibi görünüyor. Öyle ki; Araçta gaz pedalında ayağınızı çektiğinizde motora giden yakıt işlemi sona eriyor. Bu aslında çok yeni bir durum değil, ancak buradaki farklı durum belirttiklerine göre; frenleme teknolojisi üzerinde bazı değişiklikler yaparak, yuvarlanma üzerinde etkisini kısmen düşürecekleri ve acil fren sistemlerinin (seçilebilir şekilde) aktif veya pasif durumuna getirerek kontrolü kendimizin de sağlayabileceğimiz belirtiliyor.

golf7-drivetime-tv-rear-yellowAçık konuşmak gerekirse bana bu damperli araçlarda çoğunlukla karşımıza gelen motora uygulanan compressor durumunu aklıma getirdi. Direksiyon altında yer alan bir kol yardımıyla compressor aktif hale geliyor. Örneğin yokuş aşağı bir yolda inerken, motor freni kullanılıyor vites düşürmeye gerek kalmadan. Ancak tabi detaylar açıklandıkça, bunun üzerine konuşmak daha doğru olacaktır.

Güvenlik ve Kullanıcı Deneyimi Konusunda ise;

En dikkat çekici olanı Acil Durum Asistanı. Araç içerisinde belli bir süre ses olmaz, gaz/fren pedalları dahil olmak üzere, direksiyona bir müdahale de bulunulmazsa, araç sizi uyarıyor. Kısa süre içerisinde yanıt vermezseniz, araç yavaşlayarak güvenli bir şekilde duruyor. Ek ücret ödendiği takdirde Park asistanı yada araç pusulası gibi bir çok detaya sahip olmak mümkün.

Neticesinde,

Yeni Ötv zammı C segmentinin direkt etkileyen bir unsur ne yazık ki. Fiyat konusunda beklentim 120.000 bandından başlangıç yapacağı. 2017 ilk çeyrekte
makyajlı araçların kaçını aramızda görmeye başlarız tamamıyla bir soru işareti iken, eğer bir Golf sahibi olmak istiyorsanız ve uzun süre kullanacaksanız, makyajlı bir C segment Golf 7 hiç fena değil. Ancak sadece makyajı için bu aracı almak ise tamamıyla haksızlık olur. Dediğim gibi asıl yenilik, aracın içerisinde 🙂 Elbette renkler ve zevkler tartışılmaz.

golf7-drivetime-tv-group

Aralık ayı içerisinde çok farklı bir araç testi ile Drivetime YouTube kanalımda olacağım.

Şimdiden abone olmayı ve bu esnada gerçekleştirmiş olduğumuz diğer Otomobillerin testlerini izlemeyi ve elbette paylaşmayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: