Audi A3 Sedan artık makyajlı ve  1.0 Litre TFSI Motor ile 116 HP güç üretiyor.

Audi A3’te olduğu gibi, 1.0 ve 1.2 Litrelik motorları artık günümüzde daha sık duyar olduk. Öyle ki,  yokuş çıkmaz, çok yakar tarzında şehir efsaneleri gün yüzüne çıkar oldu.

Ancak işin aslı öyle değil.

Ünlü Alman Otomobil Üreticisi Audi, A3 ile ciddi başarılar yakalamıştı hali hazırda. Ancak artık Audi A3 sedan hem makyajlandı ve artık 1 Litrelik TFSI 116 HP güç üreten Turbo motor kullanıyor olacak. Kağıt üstünde ortalama yakıt tüketimi 4.6 Litre olan bu aracın anlatılacak o kadar çok detayı var ki.

Resimlere tıklayarak yakından göz atabilirsiniz.

old-a3-front-drivetime
Makyajsız Eski Kasa
drivetime-a3-front
Makyajlı Yeni Kasa

 

 

 

 

 

 

 

 

Audi Artık ;

Ön profilde ki en dikkat çekici detay, aracın ledlerinde. Tampona doğru kaş çizgisi atan standart olarak sunulacak olan Matrix Led farlar oldukça şık. Aracın ön audi-a3-drivetime-head-lightızgarasının artık tekli kademeden ziyade, çift katlı yükselen bir görünüme sahip olduğunu görüyoruz.Sinyal lambaları da artık yeni jenerasyonlarda olduğu gibi, gündüz ledlerinde konumlandırılmış.

 

 

Aracın arkasında ise, yeni makyajlanan kasa da sportif tampon, en dikkat çekici ve güzel detayların başında geliyor. Ancak elbette renkler ve zevkler tartışılmaz. Bence hiçte fena değil. Aydınlatma ve stop aydınlatma grubuna daha sıra dışı ve oturaklı bir detay verilmesini isterdim. Bagaj hacmi tarafında 425 Litrelik hacim, boyutlarda bir değişikliğe gidilmediği için, hacim aynı şekilde korunmuş.

old-a3-rear-drivetime
Eski Kasa A3
drivetime-a3-rear
Makyajlı A3

 

 

 

 

 

 

 

 

Araç Kabini Peki ;

Tartışılmasız en dikkat çekici 12.3 inclik Virtual Cockpit müthiş net çözünürlüğü ile bizi karşılıyor. Audi Q2 de deneyimlemiş ve yakında da tecrübe etmiş biri olarak, Virtual Cockpit oldukça başarılı ve kullanıcı dostu olduğunu söyleyebilirim.  Bu Sanal ekranı siz kişiselleştirerek ikiye de bölebiliyorsunuz. Navigasyon, devir saati ve hız göstergesi üçlüsü yada multimedya ekranı gibi ayrı ayrı da zevkinize göre ayarlama olanağınız elbette var. Ancak şöyle de bir durum var ki ; Virtual Cocpit Navigasyon gibi detayları,  ek opsiyon olarak satın almanız gerekiyor. Bir diğer taraftan ise, Carplay çoğu otomobilde standart iken, bu araçta Navigasyon’a entegreli geliyor. Bu da opsiyon olduğu anlamına geliyor. Drivetime Virtual Cockpit

drivetime-a3-int drivetime-a3-trans

 

 

 

 

 

 

Belirtmekte Fayda Var ;

  • Xenon Plus aydınlatma
  • 3 Kollu Spor Direksiyon
  • Yağmur Sensörü

 

Baz donanımda standart olarak, kullanıcısına sunulmaktadır. Bu baz donanımın 116.000 TL’den başladığını düşünürsek, Premium sedan bir araç için, ciddi anlamda rakiplerine zor günler yaşatacağına benziyor. Ancak navigasyon, Virtual cockpit ve car play ek ücret ödenerek sahip olunması, bu aracın en zayıf halkası.

  • Basic
  • Sport Line
  • Design S line

Olarak 3 ayrı donanım seviyesinde gelecek olan araçta, 1.0 TFSI her hangi bir revizyona uğramayacaktır. Donanım bazında elbette iç döşeme ve jant seçenekleri tarafında gelişme olacaktır. Ancak Navigasyon gibi ek donanımların, bu paketlerden hangisine dahil olup olmayacağı, Doğuş tarafındaki yetkililerde bile şuan soru işareti. Kısa sürede bu konu netleşecektir.

 

Aracın Teknik Detayları ise Yüz Güldürüyor ;

TFSI Benzinli Motor’u 116 HP güç 200 NM tork güç üretiyor. Biraz kulağa düşük bir rakam gelebilir, ancak önden çekişli bu araç 0-100km hıza 9 saniyelerde ulaştığını belirtmekte fayda var. Araç 1280 KG ağırlığa sahip olup, şanzıman tarafında bir Audi klasiği S-Tronic 7 ileri şanzıman karşılıyor ve bu uyum yakıt tüketimine kağıt üstünde 100 kilometrede ortalama 4.6 Litrelik bir değer sağlıyor.

drivetime-a3-tfsi

TFSI motorun en büyük özelliği “Cylinder on demond “ teknolojisi. Yakıtı doğrudan yanma odasına püskürterek verimli çalışmasını, tam kapasite kullanılmadığında ise sistem 2 silindiri kapatarak, yakıt tasarrufu sağlar. O nedenle ortalamada 4.6 yaktığına çok şaşırmamak gerek. Diğer bir taraftan ise S-Tronic şanzımanın son derece uyumlu olması, neticeyi etkileyen en büyük etken elbette.

 

Neticesin de;

116.000 TL gibi bir fiyata Premium Sedan araç alıyorsunuz. Xenon far, spor direksiyon gibi detaylar standart olması çok hoş. Ancak CarPlay gibi bir olmazsa olmazı navigasyona gömerek, Virtual Cockpit gibi bir ekranı da opsiyon olarak ücretlendirmesi, bu aracın sanırım en zayıf halkası olmuş. Fiyat/ Performans tarafında kesinlikle düşünülmesi gereken bir araç. Ancak ben alacak olsam yaklaşık 20.000 TL daha ödeyerek Sanal dashboardu’da opsiyonlar listesine eklerdim. Sanırım burada da en zayıf halka ne yazık ki Ülkenin durumu oluyor.

Bir Cevap Yazın