BMW Yeni 5 Serisi 7. Jenerasyonu ile karşımızda.

BMW 7.Jenerasyonu ile meraklısının karşısına 2017 ilk çeyreğinde çıkmak için gün sayan G30 kodlu yeni 5 serisi, tasarımı ama özellikle de teknolojisiyle göz dolduracak gibi görünüyor. Araç 3 serisine ek, teknolojik alt yapı olarak özellikle 7 serisi ile benzer genler taşıdığını söyleyebiliriz.

drivetime-bmw-frontBoyutsal anlamda sadece milimetrelerin farklılık gösterdiği araçta, öncesinde 5 serilerinde kullanılmayan karbon fiber ve alüminyum ağırlıklı maddelerin kullanıldığı görülmekte. Bu doğal olarak aracın ağırlığına etki ederek, yaklaşık 100 KG hafiflemesini sağlamış. Boyutsal tarafında tekrardan milimetreleri konuşacak olursak, önceki F10 kasaya göre 36mm daha uzun,6 mm daha geniş. Kağıt üzerinde diz mesafesi 30 mm genişlediği belirtilmekte, bu da 3 cm eder.  Muhtemelen yetişkin bir kimsenin baş parmağı kalınlığında yer açıldığını belirtebiliriz, ( Kaba tabirle :-p )

 

drivetime-bmw-rear-xÖn kısımda BMW’nin  adaptive led farları ve klasik BMW’nin böbrekleri bizi karşılarken, gündüz farları ve hemen altında devam eden bal peteği ızgaralarda ufak çalışmalar yapıldığını görüyoruz.

Yan kısımda herhangi bir değişiklik taşımayan yeni 5 serisinde, arka kısmına baktığımızda en büyük değişikliğin  7 serisinde karşımıza gelen, yatık boru şeklindeki dufuzorler olmaktadır. Premium sedan bir araçta, spor  detayların yer alması, kimin hoşuna gitmez ki? Stop Led grubunda da ufak detaylarla oynandığını gördüğümüz 7 serisinde, bir diğer dikkatimi çeken detay ise bagaj kapağının 7 serisi ile Grand Tourisma (GT) paketi karışımı görünüme bürünmüşe benziyor.

 

drivetime-bmw-int

Kabin bölümüne göz atacak olursak,5 serisine göre en radikal değişiklik dokunmatik 10 inchlik yenilenen iDrive multimedya ekranı ve ambiyans ışıklandırmaları. Elbet tabi Dashboard ekranı da artık tamamıyla digital. Teknoloji tarafında iste yarı Autonom sürüş deneyimlerinin de BMW tarafında artık iyiden iyiye kendini öne çıkardığını görmek mümkün. Şerit takip ve uyarı sistemlerinin yanı sıra, araç takip ve otomatik fren sistem kombinasyonları elbette kanıt niteliğinde. Elbette opsiyon olarak satılacak bu özellikler arasında ki şerit takip ve otomatik fren sistemlerinde dikkatimi çeken bir detay var. Bu özelliğin 200 km gibi hızlara kadar aktif çalışabilmesi. Elbette son kullanıcı tarafında henüz test edilmiş olmasa da, kağıt üzerinde bunları görmek bile heyecan verici.

Motor tarafında ise;

Yeni 5 serisi versiyonlarına göre değerler şu şekilde olacaktır.drivetime-bmw-eng

BMW 5.30i:  2 Litre 252HP 350nm Tork

BMW 5.40i:  3 Litre 340HP 540nm Tork

BMW 5.20d: 2 Litre 190HP 400nm Tork

BMW 5.30d: 3 Litre 265HP 620nm Tork

 

  • Ülkemize gelip gelmeyeceği ile ilgili bir detay olmasa da, bu belirtmiş olduğum modellerin Plug-in hybrid ve active hybrid modelleri de önümüzdeki dönem görücüye çıkacağı ulaştığımız bilgiler arasında.

1.6 Litrelik seçeneğin olmayacağı bu motor seçenekleri arasında yer alan  5.20d nin 400nm Torkluk gücü gerçekten göz doldururken, tüm araçların 8 Steptronic otomatik şanzıman olacağını belirtmekte fayda var.

Yakıt tarafında ise kağıt üzerinde bize ulaşan değerler olsa da, açıkçası ortalaması 5-6 Litre olan benzinli 2 Litrelik bir motorun değeri gibi detaylar paylaşmak çok doğru değil. En nihayetinde son kullanıcı testinden sonra, yakıt tüketimini konuşmak daha doğru olacaktır.

drivetime-bmw-tyreDonanım seçenekleri tarafında Spor ve Lüks olarak iki donanım halinde bize ulaşacak olan yeni 5 serisi elbette, M Pakette eşlik edecek. Klasik M tampon, disk balata detayları, kaliperler, döşeme ve jant tarafında tabi ki değişen detaylar olacaktır.

 

 

 

3 serisinin, 7 serisi ile bu nedenli karma noktalar oluşturduğu yeni 5 serisinde açıkçası M paketin bundan ne denli nemalanacağı benim en merak ettiğim noktalardan biri. Zaman içerisinde hep beraber göreceğiz. Gecikme olmadığı takdirde Şubat 2017 itibarıyla son kullanıcısıyla buluşacak olan yeni 5 serisinin fiyatlarının yurt dışında 180.000 TL den başladığını hesap ederek üzerine vergi + döviz kur detaylarını düşünecek olursak, fiyat konusunda ne yazık ki bizi biraz üzecek gibi gözüküyor.

drivetime-bmw-rear

Fiyat konusunda BMW’yi eleştirmek istesem de, markanın bir suçu olmadığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Asıl neden herkes tarafından bilinmekte diyelim o vakit 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: