Japon otomobil üreticisi Infiniti, Nissan markasına bağlı olarak ilk otomobilinin resmi satışını 8 Kasım 1989 da Kuzey Amerika’da başlatarak, Güney Kore ve Orta Doğu gibi pazarlara ilerlemiş ve son olarak 2010 yılından bu yana da Avusturalya ve Brezilya gibi pazarlarda kendini göstermiştir.

Son olarak da geliştirmiş olduğu Premium araçlarıyla, Avrupa pazarında da kendisinden daha fazla söz ettirecek gibi görünüyor.

Geçtiğimiz aylarda ST.Regis Hotel İstanbul’da lansmanı gerçekleştirilen Infiniti Q30’u sizler için inceledik.Infiniti,Crossover pazarındaki ilk ve tek temsilcisi Q30 ile karşımızda.Araç, en büyük abisi olan QX70 den fazlasıyla ders almış gibi gözüküyor.

Drivetime Q30 ST Ext

Öyle ki QX70 dış tasarımı ile boyutları dışında inceleyecek olduğumuzda, bir iki ufak detay dışında Q30’un tamamıyla Compact bir Premium Crossover araç yaratılmak istendiğini çok net bir şekilde anlayabiliyoruz.

Ancak biraz daha incelediğimizde aracın ünlü Alman otomobil üreticisi Mercedes’ten de esinlenmelerin olmadığı yok değil. Özellikle A serisi ve GLA arasında bir yerde tasarımsal bazda olduğunu söyleyebiliriz.

Hadi o zaman araca bakalım.

drivetime q30 bosphorus ext

Tasarım

Aracın ön ızgarası, diğer crosslarda görmeye alışık olduğumuz gibi ön ızgara konusunda bonkör davrandığını bu araçta da açık ve net gözlemleyebiliyoruz. Bu zaten yabancı olmadığımız QX70 aracından uyarlandığı çok net.

Aydınlatma ön ve arka ledler standart pakette geliyor olup,  çekik yapısı itibarıyla aracın yan hatlarına doğru ilerlediğini görüyoruz.

Yan aynalardan yatay eğimle, aracın arka kapı kollarına doğru ilerleyen çizgisi gizli ufak gölge oyunları gibi gözükse de, eğimin düz bir çizgi yerine açılı olarak arka kapı kollarına ilerlemesi, görünümüne ciddi bir sportif hava kattığını söyleyebiliriz.  Standart olarak 18 inc jantlar ile gelen Q30,Sport paket ile alındığı takdirde 19 ince yanak lastikle de  son derece başarılı gözükmüyor mu ?

 

Aracın arkasına doğru ilerlediğimizde, C sütununun ” V ” formunda kesildiği ve bu sayede, spoilerın aracın dışına doğru daha fazla pay verdiğini ancak bagaj kapağının daha bombeli olduğunu görüyoruz. Bu hali hazırda spor görünüme sahip aracın elindeki kartları güçlendirdiği bir gerçek. Ayrıca bagaj hacminin 368

drivetime q30 bosphorus extLitre olduğunu ve elbette arka koltuklar yatırıldığı takdirde bu aranın 1000 Litrenin üzerine çıktığını belirtmekte fayda var.

Aracın arkasında ise eğer sport paket ile satın aldıysanız, krom kaplamalar ve aktif çift difuzor bizi karşılıyor. Genel hatlarıyla zaten çokta fazla söylenecek söz yok. Zaten aracında en çok esinlenme aldığı yer sanırım arka kısmı olsa gerek. Araç boyut olarak 4.425 MM uzunluğunda ve 1.805 MM genişliğinde olup,1.495 mm yüksekliğindedir. Bu neredeyse sedan olan abisi Q50 ile neredeyse yakın değerler.

Tasarım anlamında Infiniti Q30, Türkiye’ye standart olarak tavan rayları ve Panoramik cam tavan ile gelmekte.

 

Araç Kabini

Burada da benzer esinlemelere rastlamak mümkün olsa da, araç içerisinde bir çok premium araçlarda extra olan Alcantara gibi döşeme ve kabin ışıklandırmalarının bu araçta standart olarak geldiğini belirtmekte fayda var. Eğer sport paket alırsanız, kabin içi döşeme dikişlerinde , direksiyonda ve koltuk başlıklarında daha sportif bir yapının hakim olduğunu belirtebilirim.

infiniti q30 int 5 drivetime q30 int 2

 

 

 

 

 

 

Hem dokunmatik, hem de düğmeler aracılığıyla kontrolü sağlanabilen İnfiniti’nin InTouch multimedia sistemi,ön konsolun dik bir profil ile yükselmesi nedeniyle kullanıcısına kolaylık sağlayacağı bir gerçek.

 

Açıkcası ilk bakışta sürücü ekranı ve direksiyonun tasarımsal anlamda çokta zaman harcandığını söyleyemeyeceğim. Direksiyonda yer alan tuşların konumları ve direksiyonun yapısı kullanıcı dostu değil. Direksiyon’un açıkcası daha etli ve sportif, alttan kesik bir yapısını olması beklerdim. Sürücü kadranı da günümüzde hayalet ekranların yükseldiği bir dönemde, analog ve fazla sıradan olması bu araç için aslında tek eleştireceğim nokta diyebilirim.

drivetime q30 ext 2

 

Motor & Şanzıman

Tamamı 7 Kademeli  tam otomatik DCT şanzımana sahip yaklaşık 1420 KG’a sahip Infiniti Q30, Türkiye’de tamamı 4 silindir 3 motor seçeneği ve 7 farklı donanım seviyesiyle otomobil severlerin beğenisine sunuluyor.


Turbo Beslemeli Benzinli

* 1.6 Litre 156 HP ( 4 farklı donanım ) 250 NM Tork

* 2.0 Litre 211 HP ( 4X4 + tek donanım ) 350 NM Tork


Turbo Dizel

* 1.5 Litre 109 HP ( 3 farklı donanım ) 260 NM Tork


Premium

Sport

Premium Tech,

Premium Tech-Theme

Sport City Black

Premium City Black

Premium City Black-Sport


Aracın tamamında standart olarak Krom tavan rayları ve Panoramik cam tavan standart başta olmak üzere;  koyu renkli camlar, deri kaplı kokpit ve kapı içleri,cruise control, ısıtmalı ön koltuklar, çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi, çift yönlü otomatik klima, ultrasonic alarm, şerit destek uyarı sistemi, arka park drivetime q30 int sidesensörü, LED ön-arka aydınlatmalar ve sis lambaları, ön çarpışma önleme ve frenleme desteği, 2 USB girişi ve bluetooth gibi özellikler Infiniti Q30’un standart donanımları arasında yer alıyor.

 

 

Yukarıdaki donanımlara göre de, sürücü ve ön yolcu için elektrikli ve hafızalı koltuklar (Segmentinde tek), navigasyon, 360 derece görüntülü 4 kamera sistemi (Segmentinde tek), Bose ses sistemi, çift renkli alaşım jantlar ve Dinamica-Siyah renkli tavan döşemesi (Segmentinde tek) gibi donanımlarla da tercih edilebiliyor. Infiniti Q30’da donanıma göre değişen koltuk seçenekleri arasında mor dikişli deri, gerçek nappa deri, yarı deri-yarı alcantara bulunuyor. Infiniti Q30, Sport Paket ile tercih edildiğinde Sport direksiyon ve entegre kafalıklı spor tasarımlı ön koltuklara sahip oluyor.

drivetime w30 eng

Sonuç olarak,

Aracın fabrika değerlerine göre 1.5 dizel motorda yaklaşık 3.8 LT gibi bir değeri var. Ancak bu değerleri yakalamak oldukça güç tabiki. Yaklaşık 5 litre değerlere sahip olacağını düşündüğüm Infiniti Q30 139.000 TL fiyatıyla iddialı gibi gözükse de, standart olarak sunduklarını düşündüğünüzde, ciddi anlamda Crossover pazarında aday olacağı açık ve net.

Her ne kadar ülkemizde marka çok tanınmasa da, Avrupa’da beklentilerin çok üzerinde sattığı ve talep gördüğü gelen bilgiler arasında.

İkinci el piyasasına göre aracı değerlendirmek bana soracak olursanız büyük haksızlık olur. Ancak aracı satmak için almam diyorsanız ve yollarda gözlerin üzerinize çevrilmesi aynı zamanda sol şeritte saygınlık görecek bir araç arıyorsanız, kesinlikle değerlendirilmesi gereken bir araç olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

 

Son olarak elbette, sayfanın en başında ve sonunda yer alan sosyal medya hesaplarımız üzerinden bizi takip etmeyi unutmayınız.

 

 

 

Bir Cevap Yazın