SUV pazarında ciddi bir başarı öyküsünü tarihe Sportage ile yazan KIA, yakalamış olduğu bu ivmeyi Cerato ile devam ettirmeye kararlı gibi görünüyor. Çelik Motor’da zaten başlangıç fiyatlarına birazdan baktığımızda sizinde göreceğiniz üzere, fiyatlama konusunda da ciddi bir yarış içerisinde olduğunu görmemek imkansız.

Araç belirtmiş olduğum gibi Sportage normlarını taşıyor. Ancak biraz daha dikkatli bakıldığında ise; gerek tampon, gerekse ışıklandırma gruplarında ki oynamalar aracı daha derli toplu gösterdiği çok net.

5

 

Önceki Cerato kasasına kıyasla,  ön tampona eklenen hava giriş kanalları ve gündüz ledleri aracı daha derli toplu ve sportif bir görünüm sağlarken,  plakalığın altında konumlandırılan geniş ağızlı bal peteği kesim ızgara hiç fena gözükmüyor. Ancak tabi benim tercihim bir önceki kasasında ki dar kesim bal peteği ızgaradan yana olurdu. Genel tasarımda tek eleştirim ise, aracın park sensörlerine olacaktır. Ön ve arka tamponda konumlandırılan bu sensörlerin araç ne renkte olursa olsun siyah renkte olması, ilk başta gözü rahatsız edebiliyor.

Araç yan profilden bakıldığında çok dokunuş almasa da, arka çamurluktan başlayarak, ön çamurluğa uzanan eğim uygulanan gölge oyunu çizgileri bu araçta da kullanılmaya devam edilmiş.

Arka kısımda stoplarla ufak dokunuşlar yapıldığı, genel hatlarıyla çok değişiklik olmadığını belirtmekte fayda var.

kia drivetime int

Aracın içi ;

İlk göze çarpan çok fonksiyonlu sürücü direksiyonu. Neredeyse bir “ tuş “ cümbüşlüğü olduğunu söyleyebiliriz. 4.7 inch multimedya ekranı, sınıfının sınır seviyelerinde diyebiliriz. Ancak elbette bunu kotaran en büyük etken tabikide aracın 64.000 TL’den başlayan fiyatı. Dijital klima kontrolleri ve kaliteli döşeme detayları, fiyatına göre kesinlikle KIA’yı diğer otomobil üreticilerle yarışacak düzeyde gösterir şekilde.

 

Gerek spor pedallar, gerekse vites kolunun etrafında konumlandırılan eşya koyma yerleri ve chrome, aracın çıtasını bir tık yukarı taşıyor. Yaklaşık 4.51galbuy metre uzunluğa ve 1.78 metre ene sahip Kia Cerato boyutları itibarıyla, diğer compact sedanlarla çok rahat başa edebilecek pozisyonda. 480 Litre bagaj hacmi sınıfının kabül gören değerlerinde olması ve aracın fiyat avantajıyla, aracı bir tık öne çıkarıyor.

 

Concept Plus olan üst paketiyle araç 83.000 TL civarında olup, Sunroof ve koltuk ısıtma standart olarak gelmektedir.

 

Nihayetinde ;

Araç 1.6 Dizel ve 16 Benzinli motorlara sahip olmakla birlikte 4 seçenekle karşımıza çıkmakta. Şanzıman ayağında manual vites sadece giriş 11paketinde,benzinli motorda yer almakta ve 130 HP gücü 6 ileri şanzımanla sağlamaktadır.

Diğer bir yandan ise, 1.6 Dizel 136 HP lik 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzıman ile karşımıza çıkmaktadır.  Öncesinde de belirtmiş olduğum üzere giriş paketinin 64.000 seviyelerde olması ve en dolu paketinin 1.6 dizel 7 ileri otomatik concept plus ile 83.000 bandına kadar uzanması, pazardaki en büyük kartlarında biri olacağına benziyor KIA’nın.

Compact sedan bir aile otomobili arayan herkesin göz atması gereken Kia Cerato, segmentinde de fiyat olarak rakiplerini de bir hayli düşündüreceği su götürmez bir gerçek gibi görünüyor.

Bir Cevap Yazın