SUV Dünyasına İngiliz Asaleti : Jaguar F-PACE

SUV pazarına ilk defa ve agresif bir giriş yapan Jaguar, F-PACE ile ilk olarak ülkemize sadece 200 adet gelerek siparişlerini almaya başlamıştır. Öncelikle inanılmaz destek olan Borusan Oto Jaguar Ürün Danışmanı Sayın Halil Dönmez, ilk etapta gelen tüm araçların cam tavanlı olarak sipariş geçtiklerini belirtmiştir.

Jaguar F-Pace Drivetime.tv.

F-Pace 2 Litrelik Dizel  180 HP 430 NM ve 3 Litelik 300 HP 700 NM iki ayrı motor seçeneğiyle karşımıza çıkmaktadır. Tamamıyla F-Type mimarisini ve teknolojini baz alan Jaguar F-PACE, her ne kadar ilk defa SUV pazarına girmiş gibi gözükse de, neredeyse yarım yüzyıldan fazla bizlerle olan Land Rover bandından çıktığı için, araç aslında oldukça da deneyimli.Bu araçların tamamı 4AWD olup, önden çekişli araç, ürün gamında yer almamaktadır.

 

Jaguar F-Pace en düşük paketi Pure, 250.000 TL bandından başlayarak, V6 300 HP’lik First Edition ile yaklaşık 550.000 TL bandına kadar uzanmaktadır.Aracın ülkemize gelen 2 Litrelik 180 HP olan dizel motoru, en nihayetinde ülkemizin vergi diliminden kaynaklı çoğumuzun bildiği bir gerçeğe takıldığı için, fiyat bu denli farkedebiliyor. Base modeli yurt dışında 30.000 € olarak satışa çıktığını belirtmemiz, sanırım ne denli fark olduğunu diğer araçlarda da olduğu gibi, Jaguar F-Pace’te de görebilirsiniz.

 

Arac kendi segmentinde BMW X3 ve Audi Q5 ile savaşıyor olsa da, gerek tasarım gerekse marka imajı sayesinde, SUV pazarında hiçte yamana atılmaması gereken bir araç olduğunu bizlere gösteriyor.

.

Nişantaşı Pop-Up Showroom’da  R-Design Sport araç, enfes kırmızı rengi ile bizleri karşılıyor. Önden baktığımızda araca, farların düşük profili ve kaşlarının yanal hatlara uzaması, yukarıda pazarındaki agresif girişinin aslında yüzüne de yansıtılmış olduğunu çok net bir şekilde görüyoruz. Ben aracın ön tampon etek kısmını, gündüz ledlerinin tasarımını ve tamponun yan omuz kısımlarını İskandinav komşularından bir çağrışım aldığını hissettirdiğini söyleyebilirim. Ancak F-Type’ın mimari yapısının o klasikleşmiş ön ızgarası araca kendine özgü tasarımıyla,yollarda saygı göreceğini çok net bir şekilde ifade ediyor.

 

Jaguar F-Pace Drivetime.tv.Showroom’a gitmeden önce araç hakkında araştırma yaparken, araç içinde ön panelde kullanılan plastiğin çok iyi olmadığı konusunda yazırlarla karşılaşmıştım.
Zira R-Design sport pakette ön panelle o denli kötü bir plastikle karşılaşmadığımı belirtmem gerek.

Ürün Danışmanı Sayın Halil Dönmez, İç döşemede Deri uygulaması yapıldığında, ön panelinin de deri kaplandığını belirtmektedir. Benim şahsi fikrim, hiç bir aracı kullanılan plastiğe göre aynı kefeye koymanın, doğru olmadığı tarafında. Ses izolasyon ve akustiği üzerine zamanında çalışmalar yapmış biri olarak, içinde kullanılan elyaf malzemeden tutun, bunun montaj şekillerine kadar ses dağılım ve titreşimin konusunda fazlasıyla etkisi bulunduğunu bilmenizi isterim. Dikkat edilmesi gereken, sert plastiğin montaj esnasında sert plastikle buluşturularak monte edilmemesi.

 

Aracın içine gelecek olursak, ilk oturduğumda multimedya ekranına ulaşırken, sürücü oturuş pozisyonun bozulmasıydı. Yerinden kendiliğinden çıkan vites Jaguar F-Pace Drivetime.tvKnob’u bize aynı zamanda multimedya ekranını kontrol etme olanağını sağlayacağı gibi dursa da, ne yazık ki sadece vites işlevini görmekte. Ancak sürücü direksiyonu üzerindeki kontrol ve kısa yollar, Multimedya sistemi üzerinde ki özelliklerin tamamını kontrol etmemizde yardımcı oluyor. Bu arada araca alınacak ek opsyion ile birlikte, spor bir bir bileklik aracılığıyla Jaguar Keyless Go teknolojisini bir adım öteye taşımış gibi görünüyor. Bulunduracağımız bu özel spor bileklik sayesinde, aracın kilit sistemini açarak, anahtar çantamda mı? derdinden fazlasıyla bizleri kurtarıyor.

 

Jaguar F-Pace Drivetime.tvF-Pace 2.0 Litrelik 180 HP’lik dizel motoru, fabrika değerlerinde bize 5.3 gibi bir tüketim göstermekte olup, bunun şase oluşumunun % 80’ni Alüminyum olmasında etkisi büyük. Araç bu sayede 1775 KG ağırlığa kavuşmuş. BMW X3 1820 KG ile takip ederken, Audi Q5 1925 KG ile hemen arkasından takip etmektedir. F-Pace bu ağırlık avantajıyla  0-100 Km’ye 8.7 saniyede ulaşarak 430NM ile üretmektedir. Jaguar F-Pace ağırlık
avantajıyla 8.7 saniyede ulaşsa da, Audi Q5 8.4 saniyede , Bmw X3 ise 8.1 saniyede ulaştığını belirtmekte fayda var.

 

R-Design Sport Plus olan bu araç içerisinde deri ve tekstil ürünleri birlikte kullanılmış. Bazı otomobillerde iki farklı ürünün buluşmasında, uyum problemleri yaşandığını çokça rastlarken, Jaguar F-Pace mühendisleri bunu düşünmüş olacak ki  araca bindiğinizde bir süre tekstil mi? deri mi yoksa ? sorusu sorabiliyorsunuz. Ciddi anlamda araç içerinde uyum konusunda ciddi anlamda ayrı bir çalışma yapılmış. Bu arada aracın bagajı 650 Litre olup, bir çok kimse için fazlasıyla yeterli olacağı kanaatindeyim. Arka koltukları çekerek, aracı ufak bir SW SUV  çokta zor değil kesinlikle.

 

Jaguar F-Pace Drivetime.tv.

3 Yıl sınırsız garanti ve yakıt avantajıyla SUV pazarına giren Jaguar F-Pace’e ulaşmak için mutlaka öncelikle 15 Haziran’a  kadar Nişantaşı Abdi İpekçi Pop-Up Showroom’una uğramayı ihmal etmeyin. ilk 200 kişinin içerisinde olmamak için bir sebep görmüyorsanız ve eğer bir SUV arayışlarındaysanız, Jaguar F-Pace İngiliz asaleti sizin için biçilmiş kaftan diyebilirim.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: