Hyundai üçüncü jenerasyonu olan i30 ile karşımızda. Araç 29 Eylül Paris Otomobil Fuar’ında görücüye çıkmak için gün sayarken, öncesinde göz atmamak büyük haksızlık olurdu.

 

Araca genel olarak dışından baktığımızda, ön profilin bu değişimden büyük oranda etkilendiğini görüyoruz.

drivetime-hyundai-i30

Lexus’da görmeye alışık olduğumuz radyatör önündeki kesim ızgaralar ve üzerinde elbette değişime uğrayamayan ( :p ) Hyundai logosu bizi karşılıyor.

 

Bir önceki nesline göre, burun artık daha alçak profile sahip ve aydınlatma grubunun daha sinirli olduğu dikkat çeken detaylardan olduğunu belirtmekte fayda var.

drivetime-hyundai-i30-head-lamb

Aracın yan profilinden ziyade arkasına kısaca göz attığımızda, özellikle bagaj kapağı ve logo üzerinden kesen detaylar dediğimiz gölge oyunları bu araçta oldukça sportif hava kattığını söyleyebilirim.

Özellikle Hyundai i30 2017 ile birlikte egzos grubunda sportif değişiklikler yapacağını şimdiden söylemek mümkün. Çift çıkış aktif egzoslar oldukça başarılı. Bu arada araç, 4 metreden biraz daha uzun ve bagaj hacmi olarak yaklaşık 395 Litre bir  hacime sahip.

drivetime-rear-i30 drivetime-hyundai-side drivetime-hyundai-rear

 

 

 

 

 

Asıl Değişim İçeride ;

Konsol ortasındaki multimedya arayüz ekranı Hyundai’den beklenen bir hareketti. Ancak Mercedes’te ki gibi sonradan takılmış gibi, emanet gibi durduğunu Hyundai’de de söylemek mümkün. Ekranın belli bir kısmı,klima perdelerini kapattığını şahitlik etmek içten bile değil. Eve girerken eski usül sökülebilme imkanı tanınırsa açıkçası şaşırmam.

5 ve 8 inc olarak sunulacak olan bu multimedya ekranı, elbette Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekliyor olacak.

Digital klima kontrolleri oldukça şık ve sade. Vites kutusu önündeki kapağın altına telefonunuzu bırakarak ayrıca kablosuz sarj edebilme imkanı sağlanmış.

drivetime-hyundai-int drivetime-carplay

 

 

 

 

 

 

Direksiyon ve kadranda radikal değişimlerin gözlemlediğimizi söylemek güç ancak araç güvenlik donanımları tarafında, Dünya standartlarına ayak uydurmuş olduğunu söyleyebiliriz. Şerit takip sistemi,hız sabitleyici, Acil fren desteği gibi özellikler sayesinde sürüş konforunu bir adım yukarıya taşımaya planladıkları bir gerçek.  Eskiden Premium araçlardan sıkça görmeye alışık olduğumuz bu tip teknolojik yeniliklerin, C sınıfı compact araçlarda karşımıza çıkması, bir o kadar da sevindirici olduğunu söylemeliyim.

Olmazsa olmazımız.. “ Motor “

Düşük hacimli motor seçeneklerini bünyesine katan Hyundai 1 Litrelik Motor seçeneğini 6 ileri manual şanzımanla birleştirerek 120 HP güç üretecek olan bu motoru  1.4 Litrelik Benzinli T-GDI 140HP ve 1.6  Litrelik Turbo Dizel 136 HP güç üreten motor takip ediyor olacak.

drivetime-engine-i30

 

Bu iki motor seçeneğinde de ( 1 Litre seçeneği hariç ) 6 ileri manual şanzıman yada 7 ileri DCT şanzıman motoru kavrıyor olacak. Yakıt tüketimi konusunda, hacim ve güç oranlarına bakarak çok yakın tahminler üretmek zor değil, ancak en nihai yanıtı elbette aracın Basın Lansmanı yapıldıktan sonra belirtmek, çok daha doğru olacaktır.

Fiyat konusunda ise, Ülkemizde ki “C” segmenti fiyat aralığına baktığımızda, yelpazenin hem dar hem de segmentlerin artık b kadar iç içe girmiş bir piyasada, öyle ki aynı paralara sedan bir araç alınabildiği bu piyasada, Hyundai’nin açıkçası fiyatlarla çok oynayabilecek şansının, diğer otomobil üreticilerinin olduğu gibi şansının olduğunu düşünmüyorum. O nedenle 2016 i30 ile hemen hemen aynı fiyat gamını taşıyacağı ihtimaller dahilinde.

hyundai-i30-front-drivetime

 

 

En nihayetinde;

Yakışıklı bir o kadarda “C” segmentinde albenisi olan bir araç bizleri bekliyor. Hyundai i30 sahiplerinin ve meraklılarının aklını çeleceğini, sadece teknolojik yapısı ve tasarımına bakarak dahi cezbedeceğini buradan söylemek mümkün.

Ancak, araçların artık bu denli birbirini anımsattığı bu piyasa koşullarında Korea’li Otomobil üreticilerinin ne denli şansı olduğunu, zamanla bizlerde şahitlik ediyor olacağız.

Bir Cevap Yazın