Fiat geçtiğimiz günlerde Bodrum’da gerçekleştirmiş olduğu Egea HB Lansmanı ile (namı değer Tipo modelini Avrupa Pazarı’nda kullandığı), bizlerde de çok eski zamanlarda kendisinden fazlasıyla söz ettirmiş olan Tipo modeli, Bursa’da tamamıyla üretim bandına çıkarken, bulunduğu topraklar neticesinde  batısında ki Ege’den etkileşim göstererek Egea isimini almıştır.  (Türkiye sınırları içerisinde )

Egea Sedan karoseri ile hali hazırda ödüllere daha henüz doymamışken, HB kasa ile bu ödül furyasına kesinlikle devam edecek gibi duruyor.

Fiat Egea’yı İnceleyecek Olursak ;

DriveTime Egea HBAracın ön profili büyük değişimler yaşamadığını öncelikle söylemekte yarar var. Sis farı etrafındaki Krom detaylar ve HB ile karşımıza çıkan gündüz led farları, ön profile bakıldığında Egea’nın Sedan Karoserinden ayıran en büyük detaylardan. Yan profilde ise aracın ön kısmından,  kapı kolçak hizası boyunca uzanan ve arka stop bölgesine doğru ilerleyen aerodinamik çizgi, aracı daha sportif ve toparlamış  olduğunu görüyoruz.

Elbette  aracın HB olması nedeniyle asıl değişim arkada. Stop grubunun dizayn ve sekil itibarıyla bazı çağırışımlar da bulunduğu su götürmez bir gerçek.  Aracın Spoiler’ı aracın dışına doğru biraz daha uzanması ve omuz C sütunun daha geç kıvrılmış olması, Fiat Egea HB mühendislerinin arkada oturan yolcuların konforu/yaşama alanı üzerindestop ciddi bir çalışma yaptıklarının bir kanıtı olsa gerek. Araç nihayetinde “ C “ segmenti ve ciddi rakipleri var.

Aracın bagaj kapasitesi ise, kullanım koşullarına bağlı olarak, 440 Litrelik bir hacmi mevcut. Bu rakam şuanda sanırım piyasada yer alan araçlar arasındaki en iyi oran olmalı diye biliyorum. Yakıt tüketimi konusunda ise 1.4 benzinli motorda şehir içi ortalamada 6.5 – 7 Litre civarı yakalanabileceği düşüncesindeyim.

 

Aracın Asıl Vurucu Detayları ise ;

Araçta güvenlik detayları şaşırtıcı düzeyde üst seviyede. Adaptif Hız Sabitleyici ve Otomatik Fren Sistemi  araçta standart olarak gelmekte. Bu iki özellik bile 100.000 TL den fazla fiyat biçilen “ C “ segment araçlarda dahi , ek opsiyon olarak gelmekte. Ncap garantili olduğunu bence önceden habercisi niteliğinde

Ağırlığı konusunda dahi Sedan karoserli Egea’ya göre neredeyse ya fark yok, yada 100 Kilo daha ağır bu HB araç ( donanım / motor özelliklerine göre , ağırlık değişkenlik gösterdiğinden kesin rakam belirtmiyorum )

 

int 4

Aracın İçine Hep Birlikte Göz Atacak Olursak;

Klima düğmesi üzerinde, (Bu tabi Urban Plus ve Lounge Plus pakette sadece Dijital olarak gelmekte) ayarlamak istediğiniz sıcaklığı, tuş üzerindeki led numaralar sayesinde kolayca ayarlanabiliyor olması ve şıklığı, benim beğenimi ilk kazanan detaylardan.

Sürücü koltuğu alçak ve gayet güzel. Nitekim Direksiyona derinlik ve yükseklik konularında müdahale edilebilmesi büyük kolaylık. Derinlik ve Yüksek ayarını veremeyen, bu araçtan iki kat pahalı C segment araç biliyorum. O yüzden kesinlikle şuanda maçı önde götürdüğünü rahatlıkla belirtebilirim.

in2

Fiat Egea HB ;

1.4 benzinli 95 HP

1.4 turbo beslemeli benzinli

1.3 multijet Dizel

1.6 multijet Dizel 120 HP

Olarak ilk etap tamamı manual şanzımanla geliyor olacak. Ancak Eylül sonrasında Dizel Otomatiklerde piyasaya girmiş olacağı, gelen bilgiler arasında.

Aracın içindeki ön panel, dikey yükselen bir profil olarak dizayn edildiğinden, sürücü ekstra bir hareket yapmadan, gerek klima gerek usb, gerekse multimedya ekranına çok rahat ulaşabiliyor. Multimedya ekranı çözünürlüğü gayet net olmakla birlikte, 7 inc bir ebata sahiptir. Yol bilgisayarı ise kadranda 3.5 inc TFT ekran olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Günahı yok mu? ;

Evet günahı ne yazık ki var. Aracta Cam tavan/ sun roof gibi bir ek seçenek yok ne yazık ki? Neden böyle bir detay atlanmış, anlam veremedim açıkçası. Kimsenin aklına gelmemiş olamaz.  Muhakkak güvenlik olsun yada maliyetsel açıdan en azından bir nedeni muhakkak vardır diye düşünüyorum. Diğer bir detay ise; Fiat’ın aidiyet duygusuna dem vurması. Neden ? Fiatı alan belli bir kesim zaten hali hazırda var. Bu kesimde Sedan karoser tercihini yapanlar daha birkaç ay önce araçlarını almaya başlamışken, bir kaç ay sonra gündüz led farları olan ve yaşama alanı olarak neredeyse sedan boyutlara sahip bir araç çıkarmak, aklının bir köşesinde HB de olabilir diyenleri, biraz olsun üzmüş olabilir. Ben olsam üzülürdüm. Nitekim arkasından SW aracı geliyor. İnternet’te ki resimlere bakılacak olursak, hiçte öyle azımsanmayacak bir araç değil. İleri ki dönemde bu arada Deri paketi eklenecek ve bu sayede koltuk ısıtma opsiyonuna erişilebilir olacak.

Aracın Donanımsal Paket ve farklılıklarını yazıya döküp kafa karıştırmaktansa, Fiat Türkiye’nin paylaşmış olduğu çizelge ve detayları buraya ekliyorum.

image001

 

image001 (1)

 

Fiyat olarak 53.000 ile 75.000 bandı arasında olan bu araçta belirtmek istediğim şahsi diğer bir detay ise, internet sitesinde yer alan aksesuar seçenekleri.

Araçta kapı içi logolu çıtalar yok. Bunu ekstradan alabiliyorsunuz. Evet buraya kadar sorun yok gibi.

Benim fikrimi soracak olursanız ? Bu kadar güvenlik donanımlarını standart vermişken, bu kadar detaylı düşünülmüşken, diğer bir yandan BMW 1 , Volvo V40 , Volkswagen Golf, Audi gibi segmentinde rüştünü ispatlamış bir grup varken, 88 liralık aksesuarın araçta standart sunulmaması, biraz üzücü. 53.088 TL ye sat aracı ama de ki , “ Aracımda Premiumlarda karşınıza çıkan, kapı içi logolu çıtalar standart “ kimsenin gözüne eminim ki batmaz.  Site üzerindeki aksesuarlardan jant ve bebek koltuğunu hesap etmezseniz, aksesuarların tamamını topladığınızda 1000 TL dahi neredeyse harcamamış oluyorsunuz. Ancak belirtmiş olduğum üzere aksesuarların ciddi oranda ucuz olması, kesinlikle alıcısına rahatsızlık vermiyor. Almışken hemen hemen aynı fiyata Sedanını mı alsam diyecekler olabilir. Bu nedenle kendi içerisinde dahi Fiat ufak bir yarışa şahitlik edecek gibi duruyor.

 

Şehir içinde dikkatleri üzerinize çekmek, çok paralar vermeyip gerçekten makul rakamlarda az yakan bir premium cizgilere sahip bir C segmenti araç bakıyorsanız, Fiat Egea HB ‘e bakmanızı şiddetle öneriyorum.

 

 • + Led tasarımlar başta olmak üzere HB kasanın genel anlamda tasarımı çok başarılı..
 • + Benzinli motor seçeneği düşünülse dahi, ortalama yakıt tüketimi makul düzeyde.
 • + Çoğu C segmenti araçların opsiyon olarak sunduğu güvenlik sistemleri standart geliyor.
 • + Aksesuar yelpazesi sınırlı ancak fiyat anlamında kesinlikle çok iyi.

 •  Cam tavan opsiyonu yok.
 •  Fiyatlandırma konusunda iyi ancak sedan abisiyle fiyatları neredeyse aynı.

 

 

 

Fiat Egea HB ile Sil Baştan” için bir yorum

 • 2 Haziran 2016 tarihinde, saat 00:44
  Permalink

  Araç gerçekten çok ama çok güzel. Cam tavan büyük eksiklik

  Yanıtla

Bir Cevap Yazın