son drivetime

  • Yukarıda hazırlamış olduğumuz Chart’da ki bilgiler, Otomobil üreticilerinin internet sayfasındaki iletmiş oldukları teknik özellik detayları neticesinde oluşturulmuştur.

 

Bu tabi ki kullanıcıların yani sizlerin, aracı kullanacağınız coğrafik konumlarla birlikte, alacağınız referans noktalar muhakkak farklı olacaktır.

 

Örneğin ;

Şehir içi kullanılacaksa, aracın uzunluğunun kısa olması tercih edilirken, bir çok kırsal kesimde ticari amaçla kullanan kimseler için, uzunluk ve aracın ağırlığı çok farklı yönde olabilir.

Fiat Fullback Profile araç Drivetime

 

Fiat Fullback’i Tanıyalım;

Fiat Fullback Profile Drivetime150 HP ( 380 NM Tork ) ve 180 HP ( 430 NM Tork ) versiyonları bulunan Fiat’ın Fullback isimli Pick Up aracı, arkadan itişli 4X2 ve 4X4 versiyonları ile görücüye çıkmaya hazırlanıyor.

6 İleri Manual yada tercihe göre 5 İleri otomatik şanzıman ile meraklılarının beğenisine sunulacak bu dev arazi / ticari araç sınıfından göz kırparak, tasarımıyla da bir metropol beyefendisi olacağı çok net.

 

2.4 Litrelik Turbo Dizel Motora sahip bu araç, motor hacmi ile yakıt tüketiminin aynı kefede olamayacağını ,bu araçta da görmüş oluyoruz. Ortalamada kağıt üzerinde sadece 6.3 litrelik yakıt tüketiminin, gerçek anlamda düşük olduğunun belirtmekte fayda var. Ancak tabi ki kağıt üzerindeki  değerlere + 1 Litre eklemeye devam edersek,  sürüş şekli ve yol şartlarına göre ortalama tüketimin 7 Litreyi aşacağı su götürmez bir gerçek.

 

Güvenlik anlamında incelediğimizde öncelikle tüm versiyonlarında  7 hava yastığı ve Treyler Denge Kontrol  Sisteminin standart geldiğini belirtmekte fayda var.

 

Treyler Denge Kontrol Sistemi ;Fiat Fullback Drivetime

Araca römork bağlı olduğu esnada araç bir şekilde savrulma yaşarsa şayet, araç veya römork dengeye girene kadar sistem,  aracın motor ve her bir tekerleğine ayrı ayrı fren kuvveti uygulayarak, aracın güvenle yolda kalmasını sağlıyor.

3 Tonu aşan çekme kapasitesi ve 1 Tonu aşan taşıma kapasitesi ile araç güç gösterisi yaparken, Ticari anlamda bu aracı inceleyenlerin dikkatini çekeceği kesin gibi görünüyor.

 

 

Aracın Tasarımı ;

Kaputun altından bu denli bahsetmişken, tasarım ve donanımlarına bakmamak, haksızlık olurdu.

Piano Black bir konsol kullanılması ve bunu yükselen bir profil konsola uygulaması, içeride Premium atmosferinden de eksik olmadığını gösterir nitelikte. Ancak direksiyon ve üzerindeki  kontrol tuşları için aynı şeyleri söyleyemeyeceğim. Direksiyon deri olmasına karşılık, kaba durması ve üzerindeki kontrol tuşlarının çokta göze hitap etmediğini belirtmem gerek. Bana soracak olursanız, tuşların daha ufak ve sade yerleştirilmesini tercih ederdim.

Fiat Fullback int Drivetime

6.8 inclik dokunmatik ekrana sahip Fiat Fullback’te ayrıca elektrikli ve ısıtmalı deri koltuklar, yağmur ve karanlık sensörü gibi konfora dayalı donanımlarda alıcısının beğenisine sunulmuş durumda. Aracın dışında ise, heybetli bir pick up görüntüsü evet bizi bekliyor. Öyle ki , kararında kullanılan krom yatay detaylar, aracın görünümüne gerçek anlamda Premium havası kattığını bir kez daha kanıtlamış. Büyük mercek farkların ve aracın radyatör önündeki geniş yatay ızgaralar, ciddi anlamda aracı büyük gösteren detaylardan biri. Farlarda ayrıca gündüz ledleri kullanıldığını da belirtmekte fayda var

 

Neticesinde ;

Yukarıda kendi segmentinde ki akla ilk gelen araçlarla birlikte, Pick-up severler için bir tablo oluşturduk. Burada araçları kendi içerisinde karşılaştırmak doğru olmaz. Öncesinde de belirtmiş olduğum gibi, şehir içinde tercih kısa olması ama aks mesafesinin yüksek olması öncelikli gelirken, arazi kırsal kesimde tercih etmeyi düşünen kimseler için öncelikleri çok farklı olacaktır. Aracın bu arada yıllık Motorlu Taşıtlar Vergisi 2016 dilimine göre 4.158 TL, ancak aracın kendi fiyatına göre, göz ardı edilebilir bir rakam. ( Bu detay göreceli elbette )

 

Fiat Fullback Profile 2 Drivetime

 

Sonuçta ne olursa olsun ben Fiat Fullback’i beğendim. Ancak direksiyonun gelecekte, kesinlikle elden geçmesi gerektiği kanaatindeyim bana soracak olursanız. Aracın 80.000 TL bandından başlıyor olması, boyut ve tasarım olarak şehir insanına da ayrıca hitap ediyor olmasının yanı sıra, ticari kullanım alanlarında da yarı yolda bırakmayacağı ve premium algısını da üst seviyelerde sürücüsüne yaşatacağını göz önüne alırsak, Pick-up üreticilerinin uykularını kaçırmaya ve meraklısının gönlünü fethetmeye kesinlikle aday bir araç olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: