Amerika pazarında yıllardır yerini koruyan Toyota Sienna yenilendi. Dört çeker ve artık elektrikli!

4. nesli ile gün yüzüne çıkan yeni Toyota Sienna, elektrikli ünitesi ile bir ilke imza atarken, artık 4 çeker seçenekler arasında da yerini alıyor olacak. TNGA-K platformu üzerine inşa edilen araç, bildiğiniz üzere Toyota RAV4 ve Toyota Camry ile aynı platformu paylaşıyor olacak. Bu da boyutlarına elbette yansımış olacak ki 1100 litre dolaylarında bir yükleme kapasitesine sahip olduğunu belirtmiş olalım.

Kaputunun altında yine RAV4’den hatırlayacağınız 2.5 litrelik 4 silindir ünite 243 bg güç üretiyor olacak. 4 çeker ya da önden çeker (FWD) olarak tercih edilebilecek araç LE, XLE, XSE, Platinum ve Limited olmak üzere 5 donanım seçeneğiyle geliyor olacak.  Kabin içerisinde ise 9 inç multimedya ekranı ve 7 inç boyutlarındaki sürücü yol bilgisayarı ekranı kokpiti domine ederken, geniş bir aile aracı olması neticesinde de 7 adet USB ve 18 adet bardak koyma alanına yer verildiğini ayrıca belirtmiş olalım.

Yeni nesil Toyota modellerinden aşina olduğumuz markanın güvenlik ayağı olan Toyota Safety Sense (TSS) 2. nesli ile burada da karşımıza gelmekte. Çarpışma önleyici sistem baştan olmak üzere, trafik levha okuma, hız sabitleme, şeritten takip asistanı gibi bir çok sürüş destek sistemleri Toyota Safety Sense içerisinde yerini alıyor olacak.

Amerika pazarında 30.000$ bandında olması beklenen aracın, motor hacmi nedeniyle Türkiye pazarında yerini alamayacağını tahmin etmek ne yazık ki zor değil. Ülkemiz cephesinde 2.5 litre üniteye sahip RAV4 ve Camry bu ipi göğüslemeye bir süre daha devam edecek gibi gözüküyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın