Kia Ceed ailesi genişliyor! XCeed SUV çok uzak değil

Kia, Ceed ile yakalamış olduğu başarıyı artık pazarda kabul gördüğü SUV olarak kartlarını açarken, beş modelle de yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.

Önümüzdeki sene Cenevre otomobil fuarında görücüye çıkması ön görülen Kia XCeed, marka yetkilileri tarafından Hatchback ile sınırlı kalmayacağı belirtmişlerdir. Buna göre SUV, Crossover gibi tasarım çatısı altında görüyor olacağımız Ceed için önümüzdeki sene dönüm noktaları olacak gibi görünüyor. Kia’nın pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Artur Martins ” C segmentinde Kia’nın pasta payının potansiyel büyüme olarak tanımlarken, D segment ve SUV ayağında da çok çalıştıklarını ” dile getirmiştir.

C hatchback performans konusunda Hyundai i30 N modeli direkt karşılarına almasalar da, bunun üzerinde de zaman harcadıklarını belirtmektedirler. Sınıfın kurucusu olmayacak dahi olsa, Kia tarafında oyun bozan olacaklarını açıkçası net bir şekilde ifade ettiklerini belirtmekte fayda var.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Nitekim kamuflaj görüntülerine baktığımızda, daha köşeli ve elbette daha yüksek bir araç bizi karşılarken, özellikle aydınlatma grubunda radikal bir değişikliğin söz konusu olabileceğini görüntülerden de farkedilebilmekte.  Ancak özellikle aracın arka kısmına baktığımızda, dikey yükselen profili, bir Alfa Romeo havası yaratmadı desem açıkçası yanlış olmaz. Çünkü stop grubunun şu haliyle dahi, geride bıraktığı etki, bir İtalyan rüzgarı gibi.

Motor şanzıman detayları hakkında bir şey söylemek güç olsa da, tekrar Amerika’yı keşfetmeyecekleri açık ve net. Düşük hacimli dizel ve benzinli güncel üniteler yer alacaktır. Ancak elbette Mild Hybrid 48V üniteninde, benzinli üniteye eşlik edeceğini düşünenler arasındayım. Uzun vade de EV yani tamamıyla elektrikle çalışan bir üniteye sahip olacağını yüksek ihtimaller dahilinde değerlendirebiliriz.

 

 

Bir Cevap Yazın