Mercedes A35 AMG, çevik ve sportifliğin bir araya geldiği giriş seviyesi hot hatch ve önümüzdeki dönem kendinden oldukça söz ettirecek gibi gözüküyor.

Kompakt sportif araçlar, özellikle yüksek motor hacmine sahip ve doğal olarak iç hacim olarak, pazarda herkesin mercek altına alabileceği bir araç ne yazık ki olmamıştır. Yüksek ödenen vergiler neticesinde, ülkemizde bu tip kompakt sportif otomobiller o nedenle neredeyse dolu bir SUV fiyatına erişmiş durumdalar. Ancak en nihayetinde meraklısı yok mu? diye soracak olursanız.. İşte hiç azımsanmayacak derecede.

2013 Yılı itibarıyla A45’in hayatımıza girmesi ve Golf R gibi araçlarında artık daha da mukayese ortamına girmesine neden olmuştur. Nitekim burada Peugeot Sport’u da unutmamak gerekiyor.  Peki konumuz olan Mercedes A35 AMG’ye dönecek olursak,

Mercedes-AMG GmbH’nın CEO’su Tobias Moers ” 2013 yılında A45’in piyasaya sunulmasıyla birlikte kompakt segmentte de neler yapılabileceğini ekleyerek, son yıllarda kompakt modellere olan talep çok dinamik bir şekilde gelişti. Bu başarı bizi portföyümüzü daha da genişletmeye ve daha geniş bir alana yaymaya teşvik etti ” açıklamasında bulundu.

Öncelikle teknik detaylar hakkında biraz konuşacak olursak, bu araç 4 silindirli 2.0 litrelik benzinli bir üniteye sahip. Bu ünite 306hp güç üretirken 0-100 hızlanmasınında  4.7 saniye olduğu belirtiliyor. Bu değer oldukça iyi. Mukayese edecek olursak, en yakın rakibi Golf R 4.8 saniyede bu değere ulaşırken, motor gücünün de 300hp olduğunu ve her iki seçeneğinde 4 çeker sisteme sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Tasarımına bakacak olursak, ilk bakışta evet yeni A serisi ile oldukça benzer tasarım öğelerine yer verildiği görülse de, bu bir AMG olduğu için özel AMG geniş tamponlar, çıkık çamurluk, özel fren disk ve kaliperleri olsun, spoiler olsun, bildiğimiz Mercedes’lerden farklı bir yerde olduğunu gösteren detaylardan olduğunu belirtmekte fayda var. Ancak elbette geri kalan aydınlatma grubu gibi detayların artık bize yabancı olmadığını da, yeni A serisi gibi modellerinden de hatırlayacağınız üzere hatırlatmakta fayda var.

A45’e kıyasla yeni nesil dört silindirli motorun yüksek teknolojik standartları da sayısız verimlilik artırıcı önlemlerle vurgulanmaktadır. Bunlar arasında Camtronic değişken valf kontrolü, motor ve yağ için akıllı termal yönetim, yüksek hassasiyetli piezo enjektörleri ve çoklu kıvılcımlı ateşleme bulunur. Üretimde, patentli CONICSHAPE silindir, iç motor sürtünmesini azaltır ve aynı zamanda verimliliği artırır.

AMG Speedshift 7 ileri DCT şanzıman özel olarak kalibre edilmiş ve oranları minimuma indirildiği belirtilerek, sürücü isterse direksiyon arkasındaki pedallar yardımıyla, bu vites oranlarına manual olarak müdahale etme olanağına sahip olmuş oluyor. AMG şasi üzerine çıkılmış aracın ön aksta McPherson süspansiyon yer alırken, sert bu yapı sürücüye her daim aktarılacak şekilde bir araya getirildiği belirtiliyor. Bu sayede aracın yol tutuşu ve sürücü üzerindeki güven etkisi, efektif olarak daha üst seviyeye çıkarılmış olduğu vurgulanıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kabin içerisinde AMG izlerini, aracın her noktasında görebilmek mümkün. Alcantara iç döşeme, AMG kesik direksiyon, spor pedallar, özel koltuk ve kemer tasarımları, kullanılan kenar dikiş izlerine kadar, aracın bir AMG departmanı mühendisliği olduğu belirtir nitelikte. Yeni A serisi ile karşımıza gelen MBUX ara birimi, Mercedes A35 ile karşımıza gelmekte. Ancak en farklı detaya ise AMG TRACK PACE. Bu özellik sayesinde örneğin pist kullanımlarınızda sizin için bir GPS görevi görüyor ve tur tamamlama gibi sürelerinizi hesaplayarak kaydetmenize ve karşılaştırmanıza olanak sağlar.

Almanya’da yaklaşık vergiler dahil 50bin € ile alıcısının karşısına çıkacağına ön görecek olursak, ülkemizde vergiler dahil 500.000TL rakamlarını bu araç için konuşmak sanırım ne yazık ki hayal olmayacaktır.

 

 

Bir Cevap Yazın