Mercedes-Benz yeni nesil MBUX sistemini Yeni S-Serisi ile gösterdi!

Mercedes-Benz yeni nesil MBUX kullanıcı arayüzünü, Yeni S Serisi’nin kabininden gün yüzüne çıkardı!

Eylül ayı gibi gerçekleşecek lansman ile birlikte gün yüzüne çıkacak olan Mercedes-Benz Yeni S Serisi, kanlı canlı karşımıza çıkmadan hemen önce, yeni nesil MBUX kullanıcı arayüzüyle kendinden söz ettirmeye şimdiden başladı.

Akıllı Sesli Komut Sistemi “Hey Mercedes” daha da gelişmiş bir diyalog yeteneğine sahip. Böylece bazı eylemler “Hey Mercedes” etkinleştirme kalıbına gerek olmadan da gerçekleştirilebiliyor. Telefon çağrısını kabul etme veya navigasyon haritasını görüntüleme bunlardan bazıları. “Hey Mercedes” artık ilk yardım setinin nerede bulunduğunu veya akıllı telefonun Bluetooth üzerinden nasıl bağlanacağını da açıklıyor. Geleneksel bir PIN girişine ek olarak, yeni bir kimlik doğrulama şekli yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor. Bu çözümde parmak izi, yüz tanıma ve ses tanıma özellikleri bir arada sunuluyor. Bu, kişisel ayarların çağrılmasına olanak sağlıyor.

MBUX’u benzersiz yapan asıl şey ise çok çeşitli araç sistemleri ve sensör verileriyle ağ bağlantısı kurması. Örneğin S-Serisi’ndeki araçtan inme uyarı özelliği kameraları kullanarak birisinin araçtan inmek istediğini tespit ediyor. Trafikteki bir başka paydaşın kör noktaya yaklaşması halinde aktif ortam aydınlatması araçtan inme uyarısına bağlanıyor ve kırmızı yanıp sönüyor. MBUX İç Mekan Yardımcısı, ön yolcu koltuğundaki çocuk koltuğunun bağlı olup olmadığını kontrol ediyor. Sistem sürücünün dikkatini de takip ediyor. Olası bir uykuya dalma belirtisinde, sürücü Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı tarafından uyarılıyor.

Tasarım tarafında da fazlasıyla evrim geçirmiş olan yeni nesil MBUX kullanıcı arayüzü artık ön konsolu tamamıyla domine etmiş durumda. Daha yuvarlak köşelere sahip bu tasarım dilini kısa vadede olmasa da, gelecek Mercedes nesillerine fazlasıyla gönderme yaptığı aşikar.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın