Skoda Octavia RS iV elektrikli ünitesi ile karşımızda!

Skoda Octavia RS yeni nesil ile birlikte artık elektrikli ve çok daha sportif. Peki yenilenen Skoda Octavia RS iV son kullanıcılara ne kadar hitap ediyor?

Genişleyen böbrek formlarının yükselişte olduğu günümüzde, Skoda markası da aracın önünde yer alan ızgaralarını büyüterek cevap vermiş gibi gözüküyor. Yenilenen aydınlatma formları neticesinde daha sportif forma kavuşan Octavia RS, yollarda dikkatleri üzerine toplayacak gibi gözüküyor.

Profilden bakacak olursak  siyah alaşım jantlar ise, kırmızı fren kaliperler ile tamamlanıyor. Sedan versiyonda siyah RS spoyleri yer alırken, COMBI de ise gövde rengi tavan spoyleri bulunuyor. RS’in siyah ağırlıklı kabininde ise kontrast yaratan dikişler, spor koltukları ve çok fonksiyonlu deri spor direksiyon öne çıkıyor. RS, dinamik performansını şarjlı hibrit güç ünitesinden elde ediyor. 1.4 TSI benzinli motor ve 85 kW elektrikli motoru toplamda 245 HP ve 400 Nm tork üretiyor. Ayrıca 30 g/km civarında CO2 emisyonu olacak. OCTAVIA RS iV, gücünü 6 ileri DSG şanzımanla ön tekerleklere aktarıyor.

Bununla birlikte OCTAVIA RS tamamen elektrikli sıfır emisyonla modda 55 kilometre kadar yol kat edebiliyor. RS modelinde yer alan spor süspansiyonlar ise dinamik bir sürüş sağlıyor. ŠKODA, OCTAVIA RS iV’nin yanı sıra ürün gamında şarjlı hibrit OCTAVIA iV ve yarı hibrit OCTAVIA e-TEC versiyonlarıyla farklı elektrik motorlu modeller de sunacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın