Yeni Skoda Scala tanıtıldı. VW Golf’ün tahtını sarsar mı?

Skoda Scala, önümüzdeki süreçte C segment hatchback sınıfta kurucu olmasa da, çok markayı rahatsız edeceği açık ve net.

C segmenti paylaşan modelleri göz önünde bulundurduğumuzda VW Golf başta olmak üzere, Seat Leon hali hazırda kendilerinden bu denli söz sahibi olunmasını sağlıyorken, yeni Skoda Scala işte bu rekabet arasında bende varım demiş durumda.

Hali hazırda kimi görüşler Seat Leon’un VW Golf tahtını henüz yıkamadığını, o nedenle Skoda Scala’nın işinin zor olduğunu belirtseler dahi, ki çok haklılar.. Konu ödediğiniz fiyat ve karşılığında aldığınız ürüne bakıldığında, bir Golf’ün 200.000 TL yi gördüğü bu topraklarda elbette, tercihler sırasını değiştirecektir.

Scala, öncelikle latince bir kelime olup, merdiven anlamına gelmektedir. Rapid yerine konumlanan Scala için öncelikle bilmemiz gereken en önemli detay, Rapid B segment bir araçtı. Artık yeni bir isim, yeni bir tasarım ve C segment olarak giriş yapan Skoda Scala, özellikle kabin içi ve özellikle yükleme kapasitesi anlamında bence oldukça göz dolduruyor. Tasarım anlamında aracı incelemeden önce, marka yetkilileri, bu yeni tasarım dilinin bundan sonra tüm Skoda ailesinde yer verileceğini belirtiyor. Nitekim geçtiğimiz Ekim ayında gerçekleşen otomobil fuarında gün yüzüne çıkan Skoda Vision RS concept aracında, yeni tasarım dilleriyle özdeşleşeceği belirtilmişti. Bu sayede Scala’da bundan nasibini almış gibi gözüküyor.

ŠKODA CEO’SU BERNHARD MAİER, “YENİ ŠKODA SCALA İLE BİRLİKTE ŠKODA’NIN KOMPAKT OTOMOBİL SERİSİNDE YENİ BİR BÖLÜM BAŞLATIYORUZ. TEKNOLOJİ, GÜVENLİK VE TASARIM AÇISINDAN KENDİ SEGMENTİNDE KRİTERLERİ BELİRLEYEN YEPYENİ BİR MODEL. SKODA’YA ÖZGÜ ‘AKILLI İFADESİ’ MÜKEMMEL BİR ŞEKİLDE SOMUTLAŞTIRIYOR.

Skoda Scala tasarım anlamında olukça iddialı

Aracın ön yüzüne baktığımızda iki nokta dikkati üzerine topluyor. Öncelikle Crystal Lighting olarak isimlendirilen özel ücgen forma sahip led aydınlatmalar ile birlikte, marka logosunun hemen altında yer alan ızgaralar daha dik bir profil ile karşımıza çıkmış durumda. Yakın zamanda bu ızgaralar için BMW gibi böbrekler dersek, sanırım yanlış bir tabir olmayacaktır. Araca profilden bakıldığı zaman, 16 ve17 inc jant seçenekleri bize sunulurken, ekstra ücret ödeyerek ayrıca 18 inc jantlara da sahip olabiliyorsunuz. Ancak aracın profilinde en dikkat çekici detay ise, elbette aracın C sütunu. Lafı eğip bükmeye hiç gerek yok, araç son anda bir station wagon tasarımından dönmüş gibi. Nitekim birazdan da değineceğim üzere, bu durum aracın bagaj hacmine devasa şekilde yansımış durumda.

Aracın arkasına bakacak olursak, çift renge sahip arka profil Volvo V40 gibi bagaj kapağında siyah olarak tasarımı sağlanmış. Stop led grubu ince bir formda ve aracın omuz çizgisine neredeyse ulaştığı gözükmekte.

Yükleme kapasitesi savaşları başlasın !

Direkt konuya girecek olursak aracın yükleme kapasitesi 467 litre. Tertemiz bu yükleme kapasitesi, aracın arka yolcu koltukları yatırıldığı takdirde, 1400 litreler olan maksimum değere ulaşıyor. Bu değer Volvo V40’ın neredeyse iki katı. Öncesinde de belirtmiş olduğum üzere, C formunun geriye doğru uzanması ve bir SW formunda olması neticesinde, aracın bagajı yükleme kapasitesi konusunda, bence övgüyü hakediyor. Genel hatları itibarıyla aracın ölçülerine bakıldığında, 4.362mm uzunluğa, 2.649mm dingil mesafesi, 1793mm genişliğe ve 1471mm yüksekliğe sahip.  Ön ve arka dingil mesafesinde sihir yok, asıl oyun C sütununda 🙂

Kabin içerisine bakacak olursak, Audi‘den hatırlayacağımız ekstra bedel karşılığında da bu araçta da sahip olunabilecek Virtual Cockpit, sınıfının en cesur detaylarında. Maliyetlere etkisi ne olur bilinmez ancak C segment bir araçta övgüyü hakeden diğer detaylardan. Ayrıca 10.25 inc boyutundaki multimedya ekranı, VW markasının Discovery Pro ekranına gönderme gibi nitekim.

Motor ve şanzıman detaylarına bakacak olursak

1.0 ve 1.5 litrelik benzinli üniteye ek olarak 1.6 litrelik dizel ünite, aracın kaputun altında yer alacak. Golf’ten hatırlayacağımız 1.5 litrelik ünite 150hp güç 250nm tork güç üretiyor olacak ve bu ünite de Aktif Silindir Teknolojisine yer veriliyor olacak. Yani araç düşük devirlerde ilerlerken bir silindir kapağını kapatarak, yakıt tüketimini düşürmenize olanak sağlayacaktır. Şanzıman tarafında ise 6 ile manual yada 7 ileri DSG otomatik şanzıman ile kontrol edilebiliyor olacak. 1.0 litrelik 3 silindire sahip ünite ise 95hp güç üretiyor olacak ve yine 6 ileri manual/ 7 ileri DSG otomatik şanzımanla kademeleri kontrol ediliyor olacak.  İşte herkesin merakla beklediği dizel ünite ise, 4 silindir 1.6 litrelik ünite 115hp 250nm tork güç üretiyor olacak. Aynı 6 ileri manual/ 7 ileri DSG bu kombinasyonla da kullanıcısına ulaşıyor olacak.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Kişiselleştirilebilir şasi yapısı !

MQB alt yapısının hali hazırda sağlam yapısı kullanıcıların beğenisini kazanırken, araca opsiyonel olarak Sport Chassis Control ile 15mm daha düşük bir şasiye sahip olarak aracın yola daha iyi yapışmasına olanak sağlayabiliyorsunuz.

İLK DEFA BİR SKODA’DA PROAKTİF BİR GÜVENLİK SİSTEMİNE YER VERİLİYOR

Avrupa Birliği’ne bağlı olan ülkelerde zorunlu olan Acil durum çağrı butonuna ek olarak, araca gömülü sim modül sayesinde, kaza anında aracın kazaya karıştığı bilgisi ilgili birimlere aktarılması sağlanıyor. Nitekim aynı modül üzerinden uzaktan aracınızın belirli özelliklerini kontrol edebilme olanağına sahip olabiliyorsunuz. ( Mercedes ME gibi )

2019 yılı içerisinde Avrupa’da satışa çıkması planlanan Skoda Scala, C segmentinde eli muazzam kuvvetli olan araçlar sıralamasında açıkçası listenin başını çekmiş durumda. İyi bir fiyatlandırma kombinasyonu ile ülkemizde oldukça fazla göreceğimiz otomobiller arasında olduğunu belirtmek sanırım yanlış olmaz.

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: