Elektrikli Skoda Enyaq için sona yaklaşıldı!

Skoda markasının ilk %100 elektrikli modeli olacak Skoda Enyaq için sona yaklaşılmış durumda. Sahip olacağı menzil rakip olabilecek mi?

Elektrifikasyonun otomobiller üzerinde her geçen gün gelişmesi ile birlikte batarya maliyetlerinin düşmesi, otomobil üreticilerinin elbette markajında olan bir durum. Öyle ki karbon salınım normları ve esas ceza yaptırımları da elbette elektrifikasyon tarafında etkisi fazlasıyla hissediliyor.

Skoda markasının ilk yüzde 100 elektrikli SUV’u ENYAQ, markanın modüler MEB platformu üzerine yapılan ilk elektrikli modeli olacak. Üç farklı batarya ve beş farklı elektrikli motor seçeneğiyle sunulacak ENYAQ, 500 km’ye varan menzili ile meraklılarının karşısına çıkma hazırlanıyor.

Elektrikli SUV modeli 4,648 mm uzunluğa, 1,877 mm genişliğe, 1,618 mm yüksekliğe ve 2,765 mm aks aralığına sahip olacak. 585 litrelik bagaj hacmi ve alçak yükleme eşiğiyle yüksek oranda pratiklik sunmaya da hazırlanıyor. ENYAQ iV hızlı şarj ile yüzde 10’dan yüzde 80 kapasiteye kadar sadece 40 dakikada şarj edilebilecek.

Ulaşılabilir fiyat etiketine sahip olması durumda, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde ciddi pazar paylarına sahip olabileceğini ön görüyor olsak dahi, batarya maliyetlerinin düşmesine karşın, yabancı para birimlerinin TL karşısındaki yükselişi devam ettiği sürece bu pek mümkün gibi gözükmüyor ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın