Toyota Venza ile SUV pazarına yeni soluk! Türkiye’ye gelir mi?

RAV4 ile SUV pazarında kendini elektrifikasyon teknolojisiyle birlikte söz ettiren Toyota, bu kez Venza modeli ile karşımıza gelmiş durumda.

Toyota RAV4 karşın nasıl konumlanacağı ilk akıllara gelen soru olduğuna hemfikir olduğumuza eminim. Ancak öncesinde aracın detaylarına bakacak olursak, yıllar boyu süren Japon tasarım çizgisinin muazzam bir hızla yumuşadığını net bir şekilde Toyota Venza modelinde net bir şekilde görebiliyoruz. RAV4 modeline kıyasla daha yuvarlak hatlara sahip tampon detayları, kaput gövdesi ve özellikle aracın arkasında yer alan stop led grubu gibi detaylar, aracı diğer tüm Toyota modellerinden ayıran öğelerden olduğunu net bir şekilde ifade etmek mümkün. Jaguar F-Pace, Porsche Cayenne karışımı bir çağırışım yarattığını ayrıca belirtmiş olalım.

Aracın alt yapısını kısa ve net bir şekilde tanımlayacak olursak; Araç RAV4 alt yapısının tamamen aynısı. Buna ünite ve güvenlik özellikleri dahil. TNGA-K alt yapısını alan Venza, 2.5 litrelik içten yanmalı üniteye ek olarak, elektrikli ünite kombinasyonu ile karşımıza gelmekte. 219 bg güç üreten bu ünite, yine RAV4’de olduğu gibi CVT şanzıman kombinasyonu ile 4 çeker görevini yerine getirmekte. 0-100 km/s verisi RAV4 gibi 6 saniye dolaylarında aracın güvenlik ayağında ise Toyota Safety Sense II kendinden söz ettirmeye devam ediyor.

Kabin içerisinde ise değişen Toyota ruhunun izlerine burada da rastlayabiliyorsunuz. Çok daha modern ve oyuncaklı gözüken Toyota Venza’nın kabini, markanın premium segmenti olan Lexus’a fazlasıyla yaklaşmış durumda. Nitekim multimedya ekranı ve orta konsolun yapısından Lexus çağrışımlarını görmek elbette mümkün.

İlk paragrafta belirtmiş olduğum RAV4 konusuna gelecek olursak, öncelikle Venza’nın boyutları konusunda resmi bir açıklama yok. Ancak RAV4’ün toplam bagaj hacminin 1600 litre dolaylarında olduğunu, Venza’nın ise 1000 litre dolaylarında olduğunu düşünecek olursak, daha ulaşılabilir ve modern bir crossover bir araç ile karşı karşıya olduğumuzu söylemek mümkün. Türkiye cephesinde ise, yüksek hacimli ünitesinden dolayı, RAV4 ile aynı rakamlara geleceğinden dolayı Türkiye pazarına ithal edilmesi açıkçası ne yazık ki şaşırtıcı olmayacaktır.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

 

RESİMLERLE TOYOTA VENZA;

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: