Yarım asırlık mazisiyle Yeni Porsche 911 Targa

50 yıla aşkın mazisiyle hayatımızda olan Porsche 911 Targa yenilendi. Manuel şanzıman sevenlerin yüzünü güldürmeyi başaracak mı?

Porsche Taycan ismini daha kulaklarımıza küpe edememişken, bir çok okur “Targa da ne demek?” sorusunu çoktan sormaya başlamış olmalılar. Kısaca tanımlayacak olursak, Sicilya’da gerçekleşen Targa Florio yarışlarına gönderme yapan marka, aynı zamanda en son kazananı olduğunu ayrıca belirtmek gerekiyor. Pistin tehlikeli olması nedeniyle sonlandırılan yarışların son kazananı Porsche. Bu nedenle 911 Targa ismi de buradan geliyor. Araca dönecek olursak, çok daha sportif olan aracın, manuel vites gibi detayları elbette dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Detaylara bakacak olursak; Porsche 911 Targa’nın dışı, 992 model neslinin karakteristik tasarım öğelerini taşıyor. Önceki modellerle karşılaştırıldığında, gövdesi önden daha belirgin tekerlek yuvalarına sahip, kaputunda ise LED farlarının arasında yer alan ve ilk 911 nesillerinin tasarımını çağrıştıran belirgin bir girinti barındırıyor. Arka kısmında daha geniş, değişken şekilde uzanan arka spoyler ve kusursuz bir şekilde entegre edilmiş zarif ışık çubuğu kendini gösteriyor. Ön ve arka kesitler hariç tüm dış yapı alüminyum.

Otomobilin içi 911 Carrera modellerini yansıtıyor, ön panelin ve gömme gösterge panellerinin net ve düz çizgileri iç mekanda ön plana çıkıyor. 1970’lerin 911 modelleri bu noktada ilham kaynağı oluyor. Porsche için benzersiz bir tanımlayıcı özellik olan ortadaki devir göstergesinin yanında yer alan iki ince, çerçevesiz ve serbest formlu ekran sürücüye daha fazla bilgi sağlıyor. Önemli araç işlevlerine doğrudan erişim için beş düğmeli kompakt anahtar ünitesi, Porsche İletişim Yönetim Sisteminin (PCM) 10.9 inç orta ekranının altında bulunuyor.

Porsche 911 Targa ve 4S olarak iki modelle karşımıza gelen marka, kaputunun altına yerleştirdiği üniteler ise rakiplerini üzmeye devam edecek gibi gözüküyor. Her iki modelde de ikiz turboşarjlı, 6 silindirli, 3 litre hacimli motor bulunuyor. Bu motor, 911 Targa 4 modeline 385 PS’lik güç sağlarken, 450Nm tork üretiyor. Motor, opsiyonel Sport Chrono paketi ile birlikte sıfırdan 100 km/sa hıza bir önceki neslinden yüzde 10 daha hızlı bir şekilde sadece 4,2 saniyede ulaşıyor. 911 Targa 4S modelinin motoru ise 450 PS güç, 530 Nm tork değerine sahip ve aynı koşullar altında 100 km/sa hıza selefinden yüzde 40 daha hızlı bir şekilde sadece 3,6 saniyede ulaşıyor. 911 Targa 4 modelinin azami hızı 289 km/sa (önceki nesile göre 2 km/sa daha fazla) iken 4S modelinin azami hızı 304 km/sa (bir önceki nesilden 3 km/sa daha fazla).

Her iki spor otomobilde de maksimum sürüş keyfi için standart olarak 8 ileri, çift kavramalı şanzıman (PDK) ve akıllı dört tekerlekten çekişli Porsche Çekiş Yönetim Sistemi (PTM) yer alıyor. Alternatif olarak 911 Targa 4S, Sport Chrono paketinin de dahil olduğu, yeni geliştirilen 7 ileri manuel şanzımanla birlikte de satın alınabiliyor. Her iki 911 modelinin de özellik yelpazesini genişletmek için yeni teknolojiler entegre edildiği görülüyor. Geliştirilmiş Smartlift işlevi sayesinde yerden yükseklik, günlük kullanım için programlanabiliyor. Opsiyon listesi, Porsche Tequipment orijinal ekipmanların geniş yelpazesi ve Porsche Exclusive Manufaktur konseptinin sunduğu kişiselleştirme seçenekleriyle destekleniyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: