Hyundai i20 yenilendi! Cenevre Otomobil Fuarı sonrasında yollara çıkmaya hazır olacak araç dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor!

B sınıf kompakt hatchback sınıfında düşük hacimli ünitelere sahip olması neticesinde, ülkemiz topraklarında ciddi bir kitleye sahip olan i20, Cenevre Otomobil Fuarı sonrası yollara çıkmaya hazır olacak. Baştan sona yenilenen gövdesiyle üçüncü jenerasyonu temsil eden yeni model ise kalite, güvenilirlik ve pratiklik kriterlerini en iyi şekilde yerine getiriyor. Bu temel kriterlere ek olarak, kullanıcılarına dinamik bir stil de sunuyor. Hyundai’nin İzmit fabrikasında üretilecek olan aracın tasarım detaylarından öte, elektrifikasyon teknolojisi dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

30 mm artırdıkları genişlik ve 5 mm uzunlukla otomobili ölçüsel anlamda da geliştirmiş. Ayrıca önceki modele göre dingil mesafesi de 10 mm artırılmış. Yeni i20, 24 mm alçaltılmış tavanıyla da son derece sportif bir yapıya kavuşmuş. Yeni i20’nin rakiplerinden daha farklı karakteri, dinamik görünümlü ön ve arka tamponlarından kaynaklanıyor. Bu sportif tamponların yanı sıra yeni radyatör ızgarasıyla tasarım felsefesi vurgulanırken, yan görünüm de daha cesur bir çizgiyle oluşturulmuş. Benzersiz C sütunu tasarımıyla güçlendirilen hatlar, bumerangı andıran bir stil sunuyor. Ayrıca, arkaya doğru uzayan yan çizgi, aracın genişliğini ve duruşunu da vurguluyor. Bu dış özelliklerle birlikte Yeni i20 modernliğini ortaya koyarken aynı zamanda kullanıcıları için birinci sınıf bir his veriyor.

Peki yükleme kapasitesi;

 

Yeni i20’nin dinamik oranları, önceki nesle göre daha fazla ferahlık ve genişletilmiş dingil mesafesi sunuyor. Bu, arkadaki yolcular için daha fazla oturma alanı anlamına geliyor. Bagaj hacmi 25 litre arttırılarak toplam 351 litreye ulaşıyor.

Kaputunun altındaki detaylar dikkat çekici;

Modelin en dikkat çeken motor seçeneği 1.0 litrelik T-GDi ünite. Bu motorda 100 ve 120 beygirlik iki farklı güç çıkışı mevcut. Ayrıca Hyundai, i20 modelinde ilk kez 48-volt yarı hibrit aktarma organına yer veriyor. Bu yeni sistem sayesinde %3-4 yakıt sarfiyatı ve aynı zamanda emisyon oranlarında azalma elde edileceği belirtiliyor.

Yedi ileri DCT ve yeni geliştirilen 6 ileri manuel (iMT) şanzımanla kombine edilen 48-volt yarı hibrit, hızlanma esnasında da performansa katkıda bulunuyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bu motorun haricinde 1.2 litrelik MPi, 4 silindirli benzinli üniteye de yer veriliyor. Beş ileri şanzımanla sunulan bu motor, 84 beygir güç üretiyor. Selefi ile karşılaştırıldığında yüzde 4 ağırlığı azaltılan Hyundai i20, sürüş keyfinden ödün vermeden daha ekonomik bir yakıt tüketimi elde ediyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

Bir Cevap Yazın