Hyundai SUV amiral gemisi Palisade resmi tanıtımı gerçekleşti

Hyundai Palisade Los Angeles otomobil fuarında gün yüzüne çıktı. Peki ya ülkemizde durum nedir?

Öncelikle Palisade ne anlama geliyor diye soracak olursanız. Palisade, Güney Kalifoniya’da yer alan bir mahallenin ismi olduğunu belirtiyor marka yetkilileri. Her zaman olduğu gibi aracın tasarımına bakacak olursak, geniş ızgaralara sahip ön profile, sportif iki parçalı led aydınlatma grubunun eşlik ettiğini görmekteyiz. Nitekim tamponların genişliği, çamurlukların kombinasyonu ile, araç çok daha iri bir görünüme kavuşmasını sağlamış. Araç 3 sıralı 7 koltuğa sahip olması nedeniyle, C sütunun ne denli uzun ve arka pay verdiğini sizlerde görsellerde görmektesiniz. Belki de hiç deneyim fırsatı yakalayamayacak olsak da, 3. sıra yolcu koltuklarında fazlasıyla ferah seviyelerde olacağına işaret eder nitelikte.

Aracın arkası ne yazık ki önü kadar bağımsız gözükmüyor. Açıkçası ilk baktığımda bende bir Toyota Land Cruiser hissiyatı yaşatmadı dersem, yanlış olur. Aracın sürücü kokpitine geçtiğimiz zaman, bizi ne yazık ki hiç özletmeyen standart Hyundai direksiyon simidi, Palisade ile de gelmiş durumda. Ayrıca yakın zamanda tanıtılan Honda Civic Dizel’den hatırlayacağınız vites kontrol ünitesinin tasarımı bu araçta da eşlik etmiş durumda. Açıkçası kullanılabilirlik açısından, standart alıştığımız vites kontrol üniteleri benim çok daha hoşuma gittiğini belirtebilirim.

Ayrıca araç, çeşitli görünüm modları ve farklı sürüş modu aydınlatması sunan 12,3 inçlik tam dijital TFT merkezi gösterge paneli ile birlikte 10.25 cm’lik geniş bir dokunmatik ekrana sahip. Palisade ayrıca yolculara odaklanmış, kısmen dağınık veya tamamen dağınık bir hava akışı sağlayabilen, endüstride bir ilk olan yeni bir çatı havalandırma difüzörü tasarımına sahiptir. Bu yeni difüzör havalandırma tasarımı, daha sessiz arka klima hava akışı, serbest çalışma, daha düzgün hava dağılımı ve arzu edildiğinde odaklanmış hava akışı için olanak sağlamaktadır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

3.8 Litrelik V6 motora sahip Palisade 291hp güce sahip ve bu güc yere AWD HTRAC ile 4 tekerden yere aktarımı gerçekleşmekte. Ayrıca Palisade, yüksek gerilme mukavemeti sağlamak için kilit süspansiyon ve çarpışma bölgelerinde Gelişmiş Yüksek Dayanımlı Çelik (AHSS) stratejik kullanımı ile çok sert bir yapıya sahip olduğu belirtiliyor. Şanzıman tarafında ise bu motor hacmi karşısında tekrar bir revizyona gidilmeyecekse, 8 kademeli CVT şanzımanın eşlik ettiği belirtilmekte.

Sonuç itibarıyla ülkemizde otomobillerin  motor hacmi ve bedellerine göre vergilendirilmesi nedeniyle, Hyundai Palisade de ne yazık ki ülkemize ithal edilmeyecek otomobiller arasında yerini bulacaktır. Ancak bu tasarım dilini önümüzdeki yıllarda Avrupa pazarında Tucson gibi araçlarda karşımıza çıkacağına ben kesin gözüyle bakan tarafta olduğumu da belirtmek isterim.

 

Bir Cevap Yazın