Elektrikli Kia Soul gün yüzüne çıktı! 200HP

Tamamıyla elektrikli üniteye sahip Kia Soul, Los Angeles otomobil fuarında gün yüzüne çıktı.

Yenilenen tasarımını hali hazırda sizlere Los Angeles otomobil fuarından gelen detaylar doğrultusunda anlatmıştım. Nitekim yine aynı fuarda Kia markasının EV konusunda, yani tamamıyla elektrikli bir üniteye sahip versiyonu olan Soul’de gün yüzüne çıkmış oldu.

Önceki yazımda da belirtmiş olduğum üzere, elektrikli bir üniteye sahip olması nedeniyle aracın tasarımında, hali hazırda yeni tanıtılan içten yanmalı ünitenin tasarımından ziyade, aerodinamik yapıya çok daha önem verildiğini net bir şekilde görebilmekteyiz. Özel aerodinamik jantlar ile birlikte, rüzgar direncini minimum seviyeye düşürecek bir ön tasarımın, Kia Soul EV ile birlikte bizlere sunulduğunu görmekteyiz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Elbette bir EV/ elektrikli bir bir otomobilden söz ediyorsak, batarya ve menzilin öneminin büyük olduğunu da bilmek gerekiyor. 64kWh değerinde bir bataryaya sahip olacağı belirtilen Soul’un, uygun yol şartları ve kullanım koşulları ile birlikte 320 km yol alabileceği belirtiliyor. Motor gücünün 200hp dolaylarında olduğunu düşünecek olursak, şehir içi kullanımlarında bence fiyat performans aracı olabileceğini net bir şekilde ifade edebilirim. Ayrıca çekiş sistemlerine müdahale edebileceğiniz  Eco, Comfort, Sport ve Eco + modları ile, menzil değerlerinin değişken olabileceğini de ayrıca bilmekte fayda var.

Kore’deki Gwangju fabrikasında inşa edilen Soul EV’nin önümüzdeki yıl satışa çıkması bekleniyor. Fiyatlandırma tarafında ise, resmi bir açıklama yer almasa da, önümüzdeki yıl içerisinde tüm detaylara yer veriliyor olacaktır. Kia Soul EV ve Soul EV Designer Collection olarak piyasaya çıkacak olan aracın, Volkswagen tarafında ” ulaşılabilir en uygun EV otomobili üreteceğiz ” açıklamasından sonra, acaba fiyat performans olarak ne denli bir rekabet ortaya çıkacak, 2019 yılı bu konuda büyük ışık tutacak gibi gözüküyor.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: