Yeni Mercedes CLA resmi tanıtımı gerçekleşti!

2012 yılında ilk kez karşımıza çıkan Mercedes CLA, Amerikan pazarına sunulmasının ardından Avrupa pazarına özgü ünite seçenekleri ile özellikle Türkiye cephesinde oldukça ses getirmişti.

Yeni A serisi tanıtıldıktan sonra her ne kadar CLA’nın yerini  A serisi Sedan dolduracak dense de, CLA’nın casus görüntüleri ve son zamanlarda ise teaser görüntüleri her daim göz önündeydi.  Las Vegas Tüketici elektroniği fuarında resmi tanıtımı gerçekleştirilen aracın tasarımına baktığımızda, aslında çokta yabancı olmadığımız bir tasarımın CLA’da da karşımıza geldğini net bir şekilde görebiliyoruz.

Mercedes CLS’ye fazlasıyla göndermeler yapan araç, CLS ile birlikte değişime giren yeni  aydınlatma gruplarına kavuşmuş durumda.  Fuar’da tanıtımı gerçekleşen ve nitekim basına dağıtılan videolarda yer alan araç fuara özel Edition1 olmasından dolayı, A200 AMG’de daha öncesinde karşımıza çıkan çift renk jant ve tampon altı etekte yer alan kombinasyonu tamamlayan renkli parça, aracı klasik bir CLA’dan, fazlasıyla kaslı ve sportif bir yapıya büründürmüş olduğu açık ve net.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Yükleme kapasitesi tarafında 470 litre olan selefine göre 10 litre hacim kaybeden aracın yükleme kapasitesinin 460 litre olduğunu bilmekte fayda var. Kabin içerisine geçtiğimizde, yeni nesil Mercedes kabinlerinde yer alan tasarım anlayışının fazlasıyla bu araçta da yer verilmiş olduğu ilk göze çarpan detaylardan.

Yekpare kullanıcı arabirimi, sürücü kadranı ile birleşirken, sizinde görmüş olduğunuz üzere ekran gömülü olmadığı için, bir çok meraklısının eleştirisini almaya devam edecek gibi gözüküyor.

Yekpare bir kullanıcı arayüz ekranına sahip olan yeni CLA’da elbette MBUX sistemi de yer almakta. Ancak Yeni CLA ile birlikte ENERGIZING paketi dahil edildiği takdirde ENERGIZING COACH özelliğini kullanarak aracın iç ambiyansı 6 kategoride değiştirme olanağına sahip olacağın detayını önemle belirtmekte fayda var.

  • Freshness
  • Warmth
  • Vitality
  • Joy
  • Comfort
  • Training

Tüm bu modlara göre önceden programlanmış kabin içi müzik sistemi devreye girerek, aracın iklimlendirmesi / ısısı , kokusu, ışıklandırma, konsol aydınlatması ve koltuk ayarları seçmiş olduğunuz koşula göre ayarlanmış oluyor. Önceden programlanmış 5 ayrı müzik ile birlikte tüm bu programlar sürüş güvenliğinden olmuş olacak ki, 10 dakika aktif kaldığı belirtilmekte. Bu özellik nitekim ilk kez 2016 gibi sanırım Air Balance özelliği ile kısıtlı olarak önceki serilerde karşımıza çıkmıştı. Buna göre kabin içi ambiyans ışıkları ve iklimlendirmeye göre optimize olurken, önceden satın almış olunan Mercedes’in torpido içerisine yerleştirilen kendi araç kokusuyla, havalandırma kanallarına bu direkt olarak geçiş sağlayabiliyordu.

Güvenlik detaylarına bakacak olursak, aracın geliştirilen radar sensörleri ile aracın 500 metre ilerisindeki yol koşulları ve oluşabilecek kaza senaryoları için direkt olarak bilgi akışı sağlanıyor olacak. Bu da Pre-Safe yani aracın önüne ani çıkan bir yaya yada tehlikeli bir araç mesafesi konusunda, aracın daha önceden bunu işleyebilme ve gerekli aksiyonları alabilme olanağı sağlayacağı olarak yorumlayabiliriz. Şerit takip sistemi 60-200km/s hızları arasında aktif olurken, adaptif hız sabitleyici ile birlikte otonom sürüş aslında yine Mercedes çatısı altında kusursuz ilerlemesine devam edecektir. Ayrıca Pre-Safe Plus fonksiyonu ile de arkadan gelebilecek çarpma etkisini minimuma indirecek frenleme ile sürücü ve yolcu güvenliğini sağlamayı hedeflemekte.

Fuarda tanıtılan yeni CLA250 2.0 litrelik 225hp/350nm tork güç üreten benzinli bir üniteye sahip ve 7 ileri DCT şanzıman eşlik etmekte. Hemen kulak çınlatmayın çünkü ilk 2012’de aynı benzer bir durum olmuştu ve Avrupa pazarına araç farklı ünite ve şanzıman kombinasyonları ile giriş yapmıştı. O nedenle ben yeni CLA’da da C serisinin dizel ve benzinli ünitelerine ülkemiz pazarında yer verileceğine kesin gözüyle bakanlardanım.

 

Bir Cevap Yazın