Yeni BMW 5 serisi gün yüzüne çıktı! Beklentileri karşılıyor mu?

Makyajlı BMW 5 serisi kanlı canlı karşımızda. Hatırı sayılı satış rakamlarına ulaşan araç, makyajlı versiyonu ile beklentileri karşılar mı?

Kısa zaman önce sızdırılan görüntüleri sayesinde bir fikir sahibi olmamızı sağlayan model, artık resmi olarak gün yüzüne çıktı. Tasarım ve teknolojileriyle kendisinden söz ettirmeye devam ettirecek olan BMW 5 serisi, kaputunun altında da iddialı olmaya devam edecek. Öncelikli olarak tasarımına ilk bakışta, farklı detaylar yakalamak zor gibi gözükse de, dikkatli bakıldığında aslında detaylar kendini öne çıkarmayı başarıyor.Büyüme devam eden markanın karakteristik böbrek ızgaraları, ızgaraların üzerinde yer alan krom detaylar ve full led aydınlatmanın çizgileri, makyajla birlikte kendini belli eden detaylardan. Tüm versiyonlarda standart olarak sunulan, otomatik uzun far asistanı ve matris teknolojisine sahip, adaptif BMW Selective Beam göz kamaştırmayan tam LED farlar günümüz modern tasarımına ışık tutuyor. Ayrıca, üç boyutlu özelliğe kavuşan, siyah kenarlı ve yeni L şekilli grafiğe sahip stop lambalarıyla tasarım gücünü vurgulayan modelde, genişletilmiş özelliklere sahip otomatik klima kontrolü ve 10.25 inçlik ekran standart olarak sunulurken, 12.3 inçlik multimedya ekranı opsiyonel olarak tercih edilebiliyor.

Yeni BMW 5 Serisi için geliştirilen sürücü destek sistemleri, hem uzun yolculuklarda sürüş konforunu artırmaya hem de sürücünün net bir görüşe sahip olmadığı durumlarda güvenliği artırmaya olanak sağlıyor. Standart olarak sunulan Sürüş Asistanı ile gelen Şerit Terk Uyarısı ve yola paralel alanlara otomatik olarak park edilmesini ve paralel park yerlerinden otomatik manevra yapılarak çıkılmasını sağlayan Park Asistanı, modelin işlevselliğini artıran özellikler arasında yer alıyor. Ayrıca, direksiyon hareketlerini kaydeden ve daha sonra aracı 50 metre boyunca sürücünün müdahalesine gerek duymadan sıkışık ya da karmaşık alanlardan kolaylıkla çıkarabilen Geri Sürüş Asistanı, Yeni BMW 3 Serisi ve Yeni BMW 1 Serisi’nin ardından Yeni BMW 5 Serisi’nde de sunuluyor. Gösterge paneli çevresinin yeni üç boyutlu tasarımı, sürücü destek sistemlerinin durumu ve olası eylemler hakkında gelişmiş bir genel bilgi sağlarken, genişletilmiş işlevselliğe sahip BMW Akıllı Kişisel Asistan, artık Yeni BMW 5 Serisi’nde standart bir özellik olarak yer alıyor. Akıllı Telefon Entegrasyonu işlevi artık hem Apple CarPlay hem de Android Auto ile uyumlu çalışıyor.

Yükleme hacmine bakıldığında ise 5 serisinde 530 litrelik bir yükleme hacmi bizi karşılarken, PHEV versiyonlarında bu değer bataryalar nedeniyle 410 litre olarak karşımıza çıkıyor. Diğer bir taraftan ise Touring yani SW olan kasa da ise 5 serisi 560 litre bir yükleme kapasitesi sunarken, arka yolcu koltukları yatırıldığı takdirde ise bu değer 1700 litre olarak karşımıza geliyor.

Temmuz 2020 itibarıyla Türkiye yollarında olacak Bmw 5 serisinin kaputunun altına bakacak olursak, 170 bg güç üreten 1.6 litrelik 520i benzinli, 252 bg güç üreten 2.0 litrelik 530i xDrive benzinli ile 190 bg güç üreten 2.0 litrelik 520d xDrive dizel motor seçenekleri ile karşımıza gelirken, PHEV kombinasyona sahip elektrikli üniteli modelin ürün gamında yer alıyor olsa da, Türkiye en azından şimdilik gelmeyeceğini belirtmek gerekiyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: