Ford Kuga yenilenen yüzü ve teknolojisiyle Türkiye yollarında Haziran 2020 itibarıyla yerini alacak. Peki fiyat konusunda rekabet edebilir mi dersiniz?

20 yılla aşkındır hayatımızda olan Ford Kuga, selefine göre artık çok daha şık, çok daha oyuncaklı. Aracın genel olarak tasarımında güncel Ford modellerinin tasarım çizgilerini yakalamak mümkün. Nitekim aynı esinti kabin içerisinde de kendini göstermiş durumda. En son söyleyeceğimi en başta söylemem gerekirse, aracın bagaj kapağı bildiğimiz yukarı doğru kalktığı detayını şimdiden vermiş olalım. ( EcoSport’da hatırlarsanız yana doğruydu )

Style, Titanium ve ST-Line olmak üzere her bir donanım seviyesine bağlı olarak uygulanan özel tasarım detayları yeni Kuga’nın karakterini değiştiriyor. 17 inçlik jantlara sahip Style donanım seviyesi daha yalın bir görünüme sahipken, 18 inçlik jantlara sahip Titanium donanım seviyesinde ilave teknoloji, konfor ve tasarım detayları devreye giriyor. ST-Line versiyonu ise; 19 inçlik jantlar, renkli fren kaliperleri, daha sportif bir ön tampon tasarımı, arka tampona entegre difüzör ve tam boy spoyler ile LED gündüz farlarıyla Ford’un performans DNA’sından izler taşıyor. Yeni Ford Kuga; Buz Beyazı, Blazer Mavi, Pasifik Mavi, Aytozu Gri, Akik Siyah, Kurşun Gri, Manyetik Gri, Kumsal Gri, Bronz Turuncu, Mercan Kırmızı ve Platin Beyaz olmak üzere 11 farklı gövde rengiyle satışa sunulduğunu ayrıca belirtmiş olalım.

Boyutlar hakkında konuşacak olursak Yeni Kuga, yerini aldığı nesil ile kıyaslandığında 44 mm daha geniş, 89 mm daha uzun ve 20 mm daha fazla dingil mesafesine sahip. Yeni boyutlar önceki nesil ile kıyaslandığında 6 mm daha alçak olan tavan yüksekliğine karşın ön ve arka koltuk yolcularına daha fazla omuz mesafesi ve baş mesafesi sunuyor. Ayrıca arka koltuk yolcularına ilk kez ısıtmalı koltuklar sunulurken kızaklı arka koltuklar ileri-geri hareket edebiliyor. Koltukların geriye çekilmesiyle Kuga 1.035 mm ile sınıfının en iyi 2. sıra diz mesafesini sunarken koltuklar ileriye kaydırıldığında 67 litre ek bagaj hacmini kullanıma sunuyor ve 650 litrelik bir değere ulaşıyor.

Kabin içerisinde yeni 12,3 inç boyutlarındaki multimedya ekranı ve hayalet sürücü yol bilgisayarı ekranı, selefine göre fazlasıyla iyi olduğunu belirtmekte fayda var. 6 ileri manuel ve 8 ileri otomatik şanzımanın tercih edilebileceği Ford Kuga’nın kaputunun altında ise bizleri 1.5 litrelik bildiğimiz dizel ve benzinli ünite seçenekleri karşılıyor.

1.5 litre EcoBlue dizel motoru 120 PS güç ve 300 Nm tork üretiyor ve 4,2- 4,5 lt/100 km yakıt tüketimi ile 109 – 119* gr/km CO2 emisyon değerleri sunuyor. EcoBlue dizel motor; yanmayı daha verimli hale getiren ve emisyonları azaltan su ve hava soğutma sistemi, entegre emme manifoldu, daha hassas gaz tepkileri için düşük ataletli turbo besleme, yüksek basınçlı enjeksiyon sistemi de dahil olmak üzere tüm güncel, gelişmiş ve yenilikçi motor teknolojilerini bünyesinde barındırıyor. 1.5 litre EcoBoost motor ise 120 PS güç ve 240 Nm tork üretiyor ve 5,6 lt/100 km yakıt tüketimi ile 127*gr/km CO2 emisyon değerine imza atıyor. Ford’un endüstride bir ilk olan üç silindirli motorunda silindir kapatma özelliği yüksek güç gereksiniminin olmadığı durumlarda üç silindirden birini kapatarak devre dışı bırakıyor.

Önümüzdeki dönemlerde hibrit teknolojisine kavuşacak olan Ford Kuga’yı Haziran 2020 itibarıyla Ford yetkili satıcılarından 269.300 TL‘den başlayan fiyatlarla ulaşabiliyor olacaksınız. Türkiye pazarında hem crossover pazarının oldukça çetin olması ile birlikte pandemi süreci, Ford Kuga’nın elini güçsüzleştiriyor gibi gözükse de, orta ve uzun vadede kendisinden fazlasıyla söz ettirecek gibi gözüküyor.

HALA İZLEMEDİNİZ Mİ?

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: