Yeni Renault Clio 2019 tanıtıldı! Beklentileri karşılıyor mu?

Yenilenen Renault Clio 2019 5. Jenerasyonu ile karşımızda. 30 yıllık deneyimi ile Clio, sizce beklentileri karşılıyor mu?

1994 yılından günümüze 30 yıllık bir mazisi bulunun yeni nesil Renault Clio, Avrupa’da 365bin adet, Dünya çapında 15milyona ulaşan satış rakamıyla, B segmentinin en çok satan, Avrupa’nın ise ikinci en çok satan model olarak haklı gururu göğüslemiş durumda. Nitekim markanın en tepesindeki isim olan başkan  Laurens van den Acker, 5.Jenerasyon Renault Clio’nun segmentinin en çok satan aracı ve Avrupa’nın ikinci en çok satan aracının yenilenmesinin kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, ikon bir araç olan Renault Clio’nun önceki 4 jenerasyonun en iyisi olduğunu, gerek şıklık, gerekse modernizasyonu açısından, en iyi Clio olarak DNA’larını temsil ettiğini belirtmiştir.

CMF-B platformunu ilk kez ağırlayacak olan Renault Clio, bu sayede artık elektrikli üniteler ile anılıyor olacak. Tüm bunlar neticesinde, tasarım anlamında elbette değişiklikleri çatısı altında barındırırken, asıl değişikliğin ciddi anlamda kabin içerisinde en baştan yaşanmış olunduğuna net bir şekilde şahitlik edebiliyorsunuz. Elbette direkt bir ufak Megane demek ne denli doğru olacaktır ancak kabin içerisindeki şıklık ve işçilik tarafında VW Polo tarafında yılın kabusu olacak nitelikte.

Selefine göre 14mm kısalan araç tam olarak 4048mm uzunluğa ve 1798mm genişliğe sahip. Bir önceki neslinde 1470mm yüksekliğe sahip olan araç, 30mm törpülenerek aerodinamik açıdan iyileştirmeler yapıldığı ve sonucunda 1440mm yüksekliğe ulaşıldığı marka tarafından iletilen bir diğer detaylar arasında. Kabin içerisinde aksine daha fazla yaşam alanına sahip olduğu yine yetkililer tarafından belirtilse de, rakamlar tabi biraz törpülendiğine işaret ediyor. Tabi elbette bunu pratik deneyimlemek ve sonrasında paylaşmak çok daha doğru olacaktır ama ilk bakışta kazanılan alanın kabin içerisinde, kullanılan koltuk tipi ve plastik malzemelerin yerleri neticesinde bu alanın yaratıldığını düşünüyorum.

 

Renk gamutu tarafında 11 ayrı renk seçeneği ile Clio sevenlerin dikkatini üzerine çekerken, 3 ayrı kişiselleştirilebilir paket de tercihler arasında yer alıyor olacak. Yükleme kapasitesi tarafında ise bir çok C sınıfı hatchback araca dahi fark atan 391 litrelik yükleme kapasitesi, kendi segmentinde lider konuma yerleşmiş durumda. Kabin içerisinde ise, Renault’un “Smart Cockpit” tasarımı göze çarpıyor. İlk kez 5. jenerasyon Clio’da 7 ile 10inç arasında değişen dijital sürücü ekranı kullanılacak. En büyük olan 10inç ekranda ise GPS harita takibi yapılabiliyor olacak. 9.3inc boyunda olan multimedya ekranı ise direkt olarak Espace gönderme yapıyor olacak. Nitekim dikey profil yapısı ilk bakışta,  “Espace içerisinde miyim?” sorusunu net bir şekilde sorgulatıyor. Geri kalan detaylarda ise, bir çok markanın ısrarla geçemediği elektronik el freni, yeni nesil Renault Clio’da karşımıza gelmiş durumda. Sportif şık tekstil ürünleri ve resimlerden göründüğü kadarıyla bütününü oluşturan işçilik oldukça üst düzeylerde .

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

İlk kez 5.jenerasyon ile karşımıza gelecek olan Renault Clio RS line ise tamamıyla Renault Sport genlerini taşıyacak olup, markanın 2017 sonbaharda açıkladığı Drive to Future mottosunun ilk ayağı olan elektrik, Clio için E-Tech hibrit ünitesi ile hayata geçmiş olacak. İçten yanmalı ünitelere bakıldığında ise henüz pazarlara bölünen seçenekler açıklanmamış olunsa da, TcE gibi düşük hacimli motorların güncel Clio’lar da olduğu gibi devam edeceğine kesin gözüyle bakabiliriz. 86.000TL – 124.000TL bandında olan ülkemizde şuan bulunan güncel 4.neslin fiyatlarına baktığımızda, Reanult Megane’ın fiyatlarını yukarı alarak kendine 150.000 TL bandı yaratacak gibi gözüküyor. Ülkemiz pazarında öyle yada böyle tartışmasız yine B segmenti tarafında VW Polo ile dişe diş bir rekabet ortamında olacağı ve ne olursa olsun şirket aracı tarafında vazgeçilmez olacağına kesin gözüyle bakabiliriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR;

 

Bir Cevap Yazın