Yenilenen BMW 7 serisi gün yüzüne çıktı!

Yenilenen BMW 7 serisi, markanın ikonu haline gelmiş ön böbrek ızgarası ve yeni nesil iDrive ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

BMW 7 serisinin mazisine baktığımızda 40 seneye aşkın bir tecrübenin eseri olduğu E22 kasaya bakıldığında net bir şekilde anlaşılabiliyor. 41 yaşında olan E22 ile yeni bir yüze kavuşmuş, 7.nesil makyajlı BMW 7 serisi, özellikle tek parça çerçeve içerisine alınmış %40 büyümüş böbrek ızgaralar ile birlikte aracın yeni led aydınlatma tasarımı, sol şeritte önünde olmaya cesaret edemeyeceğimiz bir formda olduğunu net bir şekilde ifade edebiliriz.

Araca yandan baktığımızda 22mm uzayan dingil mesafesi, aracın boyunu 5 metreden biraz daha fazla bir forma bürümüş. Bu elbette arka yolcu koltuğunda seyahat eden yolcuları fazlasıyla memnun edecek düzeyde. Nitekim aracın arka yüzüne baktığımızda, genel hatları itibarıyla fazlasıyla 5 ve 3 serisinden izler taşıdığını görebiliriz. Nitekim yekpare birleşen stop led çizgisi ve geniş tampon yapısı, aracı fazlasıyla sportif gösteren detayları destekler nitelikte.

Kabin içerisinde 12.3 inc sürücü bilgisayarı ve 10.25inc multimedia ekranı için çok fazla söyleyecek elbette bir şey yok. Harman Kardon ses sistemi ile birlikte, ek ücret ödendiği takdirde, ön sürücü ve yolcu koltuğunun başlıklarına multimedia üniteleri konumlandırılarak, aracın arkasında yolculuklarına devam edecek olan yolcularda düşünülmüş durumda. Gerçi kim uçan halıda, film seyretmek ister ki? 😀

Diğer bir detay ise, 7. nesilde yer alan iDrive bu araçta da karşımıza gelmekte. OS 7.0 olarak adlandırılan işletim sistemi ile birlikte Mercedes‘ten hatırlayacağımız MBUX benzeri kişisel sanal asistan bu araçta da karşımıza gelmekte. Bu sayede örneğin çok uykunuz geldiğinizi belirttiğinizde, araç içi aydınlatmalar ve iklimlendirmeleri araç sizin adınıza optimize ederek, uygun müziği otomatikman çalmaya başlatabildiği, marka yetkilileri tarafından belirtilmekte.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Motor ve şanzıman tarafına baktığımızda, 8 ileri yabancı olmadığımız steptronic şanzımana yer verilirken öncelikle 740i, 740i xDrive, 750i xDrive, M760i xDrive ve 745e xDriveolarak tam 5 modele yer verileceğini bilmek gerekiyor. Bunlar dingil mesafesi, motor hacmi ve çekiş sistemine göre kendi aralarında kollara ayrılmış gibi de düşünebilirsiniz. 750i ve 750Li’de görev yapan 4,4 lt’lik benzinli V8 motor yenilenirken artık 450 HP ve 650 Nm yerine 530 HP ve 750 Nm üretiyor. Ayrıca 6,6 lt’lik V12’nin gücü 25 HP azalarak 585 HP’ye düşse de 850 Nm’lik maksimum torku makyaj öncesine göre 50 Nm artmış durumda.

Silindir hacimlerine kadar gelip eğer sayfayı kapatmadıysanız hala, önümüzdeki dönem plug-in versiyonda bu ürün gamına eşlik ediyor olacak. Türkiye tarafında milyonlarla ifade edilmesi çokta uzak olmayacak 7 serisini yollarda görmek çokta mümkün olmayacak gibi gözüküyor ne yazık ki.

Bir Cevap Yazın