Bir spor otomobil klasiği: Yeni Toyota Supra karşımızda!

Yeni Toyota Supra 40 seneden fazladır efsaneler arasında yerini alırken, 5. jenerasyon ile Japon spor otomobil sevenlerin yüzünde tebessüm bırakacağı kesin gibi. Peki neden?

Elbette BMW alt yapısını kullanmasından dolayı. Mazisine bakıldığı zaman aslında ilk kez 1978’lerde karşımıza Celica olarak çıkan araç, tek kapılı bir spor otomobildi. 1986 itibarıyla Supra genlerine kavuşan efsane olarak olarak adlandırılan pist canavarı, 5. jenerasyonu ile gün yüzüne çıktı. BMW ortaklığıyla geliştirilen BMW Z4 platformunun üzerine kurulan Yeni Toyota Supra, tasarımı ve motor özellikleri ile de oldukça iddialı.

2000GT’den ilham alan uzun kaput, kompakt gövde, çift bombeli tavanın yanı sıra önceki jenerasyon Supra’nın ön ve arka tasarımından izler taşıyor. Toyota GR Supra’nın dış tasarımı gibi kabini de sıra dışı görünüyor. Sürücüyü tamamen aksiyonun içerisine kalan kokpit konsepti, geleneksel GT düzenini, ultra modern fonksiyonlarla buluşturuyor. Sürüş heyecanını artırmak amacıyla tek koltuklu yarış otomobillerinden ilham alan oturma tarzı adapte edildi. Alçak, ince ve yatay kokpit görüş açısını daha ileriye taşıyor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Motor şanzıman detaylarına baktığımızda 6 silindir 3.0 litrelik ünite 340HP 500NM torkgüç üretirken, 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikteliklerini sağlıyorlar. Tüm bunların neticesinde ise fabrika değerleri aracın 0-100km/s için sadece 4.3 saniye gibi oldukça iddialı bir değeri bizlere sunmuş durumda.

Avrupa’da aracın tanıtıldığı ilk yılda 900 adet yeni Toyota GR Supra satışa sunulacak ve 2019’un yaz aylarının sonuna doğru müşterilere teslim edilecek. Tüm araçlar, Avusturya’da Graz’da üretilecek bu özel otomobillere ulaşan kullanıcılar, parayla satın alınamayacak özel bir program içerisine dahil edileceği marka tarafından bir diğer detay olduğunu belirtmekte fayda var.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: