Mercedes-Benz performans departmanı AMG, ilk seri üretim performans aracı olan Mercedes-Benz AMG GT Black Series modelini gün yüzüne çıkardı!

Geçtiğimiz Mart ayı gibi casus fotolarıyla sıkça karşımıza çıkan Mercedes-Benz AMG GT Black Series, artık kanlı tüm detaylarıyla karşımıza çıkmış durumda. Kaputunun altındaki canavar V8 ile özdeşleşen GT, teknik verileriyle de kontrolsüz gücün ne demek olduğunu tanımlar nitelikte. Bu aracı yolda çizgisinde tutabilmek için sağlam bir bileğe sahip olmanız gerekecek. Hikaye kısmını bırakıp detaylara gelecek olursak, ayarlanabilir ön tampon eklentisi ile “Sokak” ve “Yarış” (Yarış modu sadece pist kullanımı için) olmak üzere manuel olarak ayarlanabiliyor ve böylece farklı kullanım koşullarına uyarlanabiliyor.

Yarış modunda aracın ön bölümünün altında öne doğru uzayan ters kanat şeklinde bir difüzör oluşuyor. Sürüş hızına bağlı olarak bu bölüm artan rüzgâr basıncının etkisiyle daha da ileri çıkarak gövde altındaki hava akış hızını artırıyor ve “Venturi Etkisi”ni oluşturarak aracın burun kısmını yola doğru baskılayarak ön aksın bastırma kuvvetini artırıyor. Black Series bu sayede daha yüksek viraj hızlarına ulaşıyor ve daha yüksek iz sadakati sergiliyor. Otomobil hızlı virajlarda yüksek yanal tutunma limitleri sunarken direksiyon sistemi net bir geri bildirim ile cevap veriyor ve her zaman kontrol edilmesi kolay bir sürüş sunuyor. Ön difüzörün “Yarış” konumunda olduğu durumlarda yeni arka spoyler ile arka akstaki yere bastırma kuvveti daha da artırılabiliyor.

Bolca karbon detaylara yer verilen araçta, ön aksta hafif karbon çift ayarlı bir torsiyon kolu kullanılıyor. Fabrikadan sert ayarlı (kısa bağlantı) olarak çıkıyor. Arka aksta ise üç ayarlı çelik bir torsiyon kolu kullanılıyor, ancak içi boş tasarım sayesinde yine ağırlık azaltılıyor. Fabrikadan orta ayarlı olarak çıkıyor ve daha sert (daha kısa bağlantı) veya daha yumuşak (daha uzun bağlantı) olmak üzere ayarlanabiliyor. Elektronik kontrollü dinamik motor ve şanzıman bağlantıları, daha çevik, daha hassas bir sürüş ve daha fazla sürüş geri bildirimi için yeniden ayarlandı. Artırılmış ön ve arka iz genişliği dışında ön ve arka aks için manuel kamber ayarı da pist kullanımına yönelik yürüyen aksam çözümlerinden biri olarak dikkat çekiyor. Kullanıcı böylece motor sporlarında olduğu gibi daha yüksek kamber değerleri ayarlayabiliyor.

Kaputunun altına gelecek olursak, 4.0 litrelik V8 Biturbo ünite 730 beygir 800nm. tork güç üretiyor. 7 ileri AMG Speedshift DCT şanzıman ile kombine edilen aracın 0-100 hızlanması ise sadece 3.2 saniye iken, 0-200 hızlanmasını 9 saniyenin altında tamamladığı belirtiliyor. Merak eden olur mu bilmiyorum ancak yakıt tüketimi tarafında ise, fabrika verileri 12 litre dolaylarında bir karma tüketim gerçekleştirdiğini belirtmekte.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: