Volkswagen için gelecek elektrikli otomobilde.. 15 milyon adet!

Volkswagen gibi bir çok otomobil firması geleceğin elektrikli otomobilde olduğunun farkında. Volkswagen tarafında ise bu durum daha acımasız olacak gibi gözüküyor.

Alman otomobil üretici Volkswagen, gerek ülkemizde olsun, gerekse diğer Avrupa ülkelerinde olsun özellikle kompakt tasarımlı düşük silindir hacme sahip üniteli otomobiller ile kendinden bu kadar fazla söz sahibi olunmasını sağlıyorken, elbette elektrikli üniteye sahip otomobiller cephesinde, bu çekişmeli ortamın tam ortasında olmayacağı düşüncesi elbette büyük haksızlık olurdu.

Nitekim Volkswagen tarafından yapılan son açıklamaya göre, MEB platformu üzerine çıkacakları elektrikli otomobiller için 15 milyon adet üretebileceğini belirtti. Bu şu demek: Tesla‘nın sıkışık olan üretim süreci ve başından bir türlü eksik olmayan kara bulutlar neticesinde, yıllardır sırada bekleyen alıcılar başta olmak üzere, elbette güç gösterisi yaparak yeni pazarın kaymağını sahiplenebilmek. Ayrıca VW tarafından sızdırılan EV concept araçlara bakıldığında da nitekim, ağır Tesla göndermelerine de yer verildiğini net bir şekilde görebiliyoruz. ( kırmızı araç )

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Bütçe tarafında açıklanan verileri ise, markanın 2023 yılına kadar 12.5 milyar dolar otonom ve elektrikli araçlar için yatırım yapacağı ve 10 milyar dolar kadarını tamamıyla markanın elektrikli otomobil seri üretimine ayıracağını belirtiyor.

Tesla 3’ün  karşısına ID Vizzion ve IDcrozz olarak çıkması beklenen elektrikli otomobillere ek olarak minivan araçlarında ekleneceği belirtiliyor.

Peki asıl soru bence şu olmalı; Neden şimdi? yada neden bu kadar geç? Cevap aslında tam karşımızda.. Batarya teknolojileri. Alman üretici gelirinin büyük bir kısmını, Çin menşeli pil üreticilerine yatırmak yerine, teknolojileriyle kendi pil/batarya depolama teknolojilerini oluşturmak istiyor. Çünkü elektrikli otomobil için, önemli olan ünite gücü ve menzil ise, bunların her ikisi de tek bir çatı altında toplanıyor. Bununda adı: Batarya

Hafif olması, ağırlık merkezini bozmayacak düzende yani ince olması ve yüksek kapasite depolayabiliyor olması elbette büyük elzem. Bu nedenle ben 2019 yılının elektrikli otomobil tarafında çok daha hareketli geçeceğini düşünenler tarafındayım.

Bir Cevap Yazın